RADYO DİNLEMEK İÇİN PLAY TUŞUNA TIKLAYINIZ
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Kasım 2014 - Pazar 12:20
 
4 Metrekarede Yaşam
Üç-dört metrekare büyüklüğündeki çadırların her birinde 5 ila 9 kişilik aileler kalıyor.
Yaşam Haberi
4 Metrekarede Yaşam

17 bin 500 Suriyelinin yaşadığı kampta su ve elektrik yok. Mülteciler, banyo ve tuvalet gibi ihtiyaçlar ortak kullandıkları alanlarda gideriliyor. Üç-dört metrekare büyüklüğündeki çadırların her birinde 5 ila 9 kişilik aileler kalıyor.

Türkiye sınırındaki çadırlarda yaşayan aileler, yağmurların çadırlara dolmasından ve her yağmurla birlikte maruz kaldıkları çamur çilesi çekiyor. Kamp sakinleri soğuyan havalarla birlikte hiçbir ısınma imkanı olmayan eski çadırlarda kışı nasıl geçireceklerini düşünüyor.

Tamamına yakınını Halep’te 1 yılı aşkın süredir aralıksız devam eden varil bombardımanlarından kaçan sivillerin oluşturduğu kampta IHH, günde bir öğün yemek dağıtıyor.

 

Eski eşi kendisini terk etti

Esed güçlerinin Halep’e yönelik sürdürdüğü saldırılar nedeniyle yeni katılımların da olduğu kampta bulunan ailelerden biri de Hamra ailesi. Ahmet Hamra,  35 yaşında ve savaştan önce Halep’te matbaacılık yapıyordu. Eşi İptisam’ın mesleği ise terzilik.

Kampa dokuz ay önce gelen Ahmet Hamra, olumsuz koşullardan dolayı 3 ay önce tekrar Halep’e döndüğünü ancak Halep’te baş gösteren kuşatma tehlikesinden dolayı yeniden çadıra dönmek zorunda kaldıklarını anlatıyor.

Ahmet Hamra’nın ilk eşinden 3 çocuğu var. Halep’ten ilk eşi ile birlikte ayrıldıklarını söyleyen Ahmet, eşinin koşullara dayanamayarak kendilerini terk ettiğini ve rejimin elindeki bir bölgeye geçerek orada başka bir kişiyle evlendiğini söylüyor.

'Babaları bıraksa da ben çocukları bırakmam'

Ahmet, bir yakının tavsiyesi ile yeni eşi İptisam ile tanıştı ve evlendi. İptisam, çocukları Allah’ın kendisine bir emaneti olarak gördüğünü söylüyor, ‘Babaları bıraksa bile ben bu öksüz çocukları büyütürüm’ diyor.

Ahmet Hamra ile 7 ay önce evlenen İptisam, 2 aylık hamile. Kendisini en çok düşündüren şeyin bu olumsuz koşullarda nasıl doğum yapacağı olduğunu kaygılı bir şekilde ifade ediyor. Su sıkıntısı başlıca sorunlardan biri. Çamaşır ve bulaşık yıkamak için çadırın bir bölümünü çeviren aile, banyo ihtiyaçlarını da burada gidermeye çalışıyor.

Yemek pişirmek için eski bir gazocağından başka imkanları yok. Hiç bir geliri olmayan baba Ahmet, yemek masraflarını bile karşılamakta zorlanıyor. Biriktirdiği az miktardaki para ise 4 yıllık savaş sürecinde tamamen tükenmiş.

Ahmet,  geçtiğimiz aylarda 27 yaşındaki kardeşini Bab Selame kapısı civarında düzenlenen bombalı saldırıda kaybetmiş. Kardeşinin çocukları ve eşinin de halinin perişan olduğunu ancak imkânsızlıklardan dolayı onlara yardım edemediğini üzüntüyle dile getiriyor. Türkiye’ye geçmek isteyen Ahmet geçtiğimiz günlerde mültecilere dönük yaşanan olaylardan korktuğunu ifade ediyor. Mevcut çadırı da kaybetmek ve bir daha bulamamak da bir diğer endişesi.

 

“Çadır Okul”

Ahmet'in 7 yaşındaki oğlu Muhammed, gönüllü öğretmenlerin ders verdiği çadır okulda bu yıl eğitime başlamış. Çadır kampın hemen yanı başında bulunan çadır okullar da imkânsızlıklar içerisinde.

Müdür Yardımcısı Abdulcevad Garip, çadır okullarda yürütülen eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında, “Her yağmur sonrası sınıfları su basıyor. Yaz sıcaklarına alıştık ancak kışın bizi büyük sıkıntılar beklemekte. Isınma sorununu giderme şansımız yok. Çocukların hasta olmasından korkuyoruz. Hiç bir öğretmenimize ücret ödeyemiyoruz. Kırtasiye eksikliğimiz had safhada kampta yaşayan çocukların ancak yüzde 60’ını okutabiliyoruz. Kampa katılım artıyor ve beraberinde çocuk sayısı da her geçen gün fazlalaşıyor. Onlar okumak zorundalar ve bu günler geçtikten sonra yeniden kendi ülkelerini inşa edecek donanıma sahip olmalılar.” diyor.

 

Kaynak: (Al-Jazeera) - Al-Jazeera Türk Editör:
Etiketler: 4, Metrekarede, Yaşam,
Yorumlar
Haber Yazılımı