301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Kasım 2014 - Perşembe 16:05
 
IŞİD Burada Kuruldu
Bucca Kampı: IŞİD'in doğum yeri haline gelen ABD hapishanesi.
Dünya Haberi
IŞİD Burada Kuruldu

Washington Post gazetesinin haberine göre, Irak Savaşı esnasında tutuklananların yerleştirildiği Bucca Kampı adlı hapishanede yatan dokuz kişi, üst düzey IŞİD komutanları arasında yer alıyor.

ABD merkezli Washington Post gazetesi, Kuveyt sınırında bulunan Bucca Kampı hapishanenin IŞİD'in "şekillendiği" yer olduğuna dair bir haber yayımladı.

İngiliz Independent gazetesinin "Bucca Kampı: IŞİD'in doğum yeri haline gelen ABD hapishanesi" başlığıyla aktardığı haberde, Irak Savaşı esnasında tutuklanan "en tehlikeli cihatçıların" kaldığı hapishanenin IŞİD'in gelişiminde büyük rol oynadığını belirtti.

100 bin kişinin hapis yattığı ve açıldıktan aylar sonra kapanan hapishanedekilerin serbest bırakılmalarına tutukluların aileleri çok sevinirken, polis şefi Saad Abbas Mahmud'un endişelendiği söyleniyor.

Washington Post'tan Anthony Shadid'e yaptığı açıklamada Mahmud, serbest bırakılanların yüzde 90'ının çatışmaya geri döneceğini vurgulayarak: "Bu adamlar bahçeye çiçek ekmiyorlardı, sokakta gezinmiyorlardı. Problem çok büyük ve tehlikeli. Maalesef Irak hükümeti ve yetkililer problemin ne kadar büyüdüğünün farkında değil" dedi.

Benzersiz Fırsat

Gazete, Bucca Kampı'nın IŞİD'in oluşumunda etkin olduğunu ifade ederken, kendini halife ilan eden IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin de aralarında bulunduğu üst düzey IŞİD'lilerin burada tanışmış olabilme ihtimalinine dikkat çekiyor. Hapishane yetkilileri, analistler ve askerlere göre, Bucca Kampı, mahkumların radikalleşmesi ve işbirliği açısından "benzersiz bir fırsat" sundu.

Bağdadi, Bucca Kampında Beş Yıl Kaldı

IŞİD'in içindeki üst düzeylerde yer alan dokuz kişinin daha önce Bucca Kampı'nda yattığı önemle vurgulanan haberde, Bağdadi'nin beş yıl kampta kaldığı ifade ediliyor. 

Kaynak: (Yeni Akit) - Yeni Akit Gazetesi Editör:
Etiketler: IŞİD, Burada, Kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı