Haber Detayı
26 Ekim 2014 - Pazar 23:18
 
IŞİD'e 23 Yeni Hava Saldırısı
CENTCOM, IŞİD hedeflerine 23 yeni hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.
Dünya Haberi
IŞİD'e 23 Yeni Hava Saldırısı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye ve Irak'ta terör örgütü IŞİD hedeflerine 23 yeni hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

CENTCOM'dan yapılan açıklamada, ABD güçlerinin dün ve bugün Suriye'deki IŞİD militanlarına karşı 1 hava saldırısı düzenlediği, bunun yanında, ABD ve koalisyon güçlerinin örgütün Irak'taki hedeflerine de yine dün ve bugün savaş ve bombardıman uçakları ile insansız hava araçlarını kullanarak 22 hava saldırısında bulunduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, Suriye'de Kobani yakınlarındaki hava saldırısında IŞİD'e ait havan topu fırlatma mevzisi imha edildi.

Irak'ta, Beyci yakınlarındaki 3 hava saldırısında IŞİD'e ait büyük ve küçük birer ünite ile bir bina yok edildi, bir bina ve iki IŞİD'in muharebe pozisyonuna zarar verildi. Musul Barajı'nın güneyindeki bir hava saldırısında, IŞİD'e ait büyük bir ünite vurulurken, barajın batısına yapılan 10 hava saldırısında da IŞİD'e ait küçük ve büyük birer ünite ile bir bina ve altı muharebe pozisyonu ve bir sevkıyat yeri vuruldu.

Felluce yakınlarındaki dört hava saldırısında da iki küçük IŞİD ünitesinin vurulduğu, IŞİD'e ait bir araç ile muharebe pozisyonunun yok edildiği belirtilirken, diğer üç noktadaki hava saldırılarında da IŞİD'e ait üç bina, bir küçük ünite imha edildiği bildirildi.

ENBAR'DA 16 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Irak'ın Enbar kentinde terör örgütü IŞİD militanlarıyla güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 16 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Enbar Operasyonları Komutanı Korgeneral Raşid Felih, yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının Irak ordusunun konuşlandığı Enbar'ın kuzeyindeki Dicle Kolu yolu üzerindeki 1. Tümen'e bağlı alayın kışlasına 3 koldan saldırı düzenlediğini söyledi.

Felih, orduya bağlı birliklerin saldırıya karşı koymasıyla başlayan ve yaklaşık 4 saat süren çatışmalarda IŞİD militanı 16 kişinin öldürüldüğünü, 3 askeri aracın da imha edildiğini ifade etti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı. Silahlı grupların kontrolündeki bölgeleri geri almak için Irak ordusu ile IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: IŞİD'e, 23, Yeni, Hava, Saldırısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı