RADYO DİNLEMEK İÇİN PLAY TUŞUNA TIKLAYINIZ
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Kasım 2014 - Cumartesi 12:24
 
ABD Genelkurmay Başkanından İsrail'i Şok Eden Açıklama
ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, "İsrail'in sivillere yönelik hassasiyeti takdire değer"
Dünya Haberi
ABD Genelkurmay Başkanından İsrail'i Şok Eden Açıklama

ABD Genelkurmay Başkanı, 490 Filistinli çocuğun katledildiği Gazze operasyonu hakkında 'İsrail'in sivillere yönelik hassasiyeti takdire değer' ifadesini kullandı. ABD tarafından yapılan açıklama İsrail'i bile şaşırttı. Bu ifadeye karşılık İsrail basını, 'Generalin sözleri ile uluslararası raporlar çelişiyor' şeklinde haberler yayınladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, İsrail'in 51 gün süren Gazze katliamında öldürülen binlerce sivili görmezden gelerek, "İsrail'in sivillere yönelik hassasiyeti takdire değer" şeklinde skandala sebep olan bir açıklama yaptı.

İsrail'in gerçekleştirdiği ve 50 gün süren son Gazze operasyonunda 4'te biri çocuk 2139 Filistinli sivil hayatını kaybetti. Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi kuruluşlar İsrail'in plajda oyun oynayan çocukları dahi öldürerek 'insanlık suçu' işlediğini ilan etti.

İsrail basınından Tepki: Generalin sözleri raporlara uymuyor

Buna rağmen ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, 'Sivil kaybının önlenmesi için olağanüstü hassasiyet gösterdiler. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var' dedi. İsrail basını bile bu duruma şaştı. 'Generalin sözleriyle uluslararası raporlar birbirine uymuyor' diye yazdı.

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonların ikinci haftasında Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenlemiş ve artan sivil ölümlerinden endişe duyduklarını kaydederek, 'Artık sivillerin öldüğünü görmek istemiyoruz' ifadelerine yer vermişti.

Oysaki ABD Genelkurmay Başkanı, Obama ile aynı görüşte değildi. 50 gün süren operasyonda belirlenen Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 2139 Filistinli hayatını kaybetmiş, 20 bin ev yerle bir olmuş olmasına rağmen, daha da önemlisi 490 masum çocuk hayatını kaybetmişken ABD'li Orgeneral Martin Dempsey, çok tartışılacak bir açıklama yaptı.

 Dempsey, Carneige Endownment for International Peace derneğinin New York'taki konferansındaki konuşmasında, İsrail'in son Gazze operasyonunda sivil kayıpların engellenmesi için gösterdiği çabanın takdir edilecek düzeyde olduğunu söylemiş, uluslararası Af Örgütü'nün, savaşla ilgili olarak, 'İsrail fütursuzca Filistinliler'e ait evleri hedef aldı. Sivillerin yoğun olarak yaşadığı yerleşim birimleri hedef alındı' raporuna rağmen ABD'li Orgeneral, 'Bu konuda İsrail'den alacağımız dersler var. O yüzden İsrail'in sivil kaybını engellemekteki başarısını incelemek üzere ekibimi oraya gönderdim' açıklaması yapmıştı.

 

Kaynak: (Yeni Şafak) - Yeni Şafak Gazetesi Editör:
Etiketler: ABD, Genelkurmay, Başkanından, İsrail'i, Şok, Eden, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı