301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Kasım 2014 - Perşembe 13:38
 
Askeri hava sahaları yolcu uçaklarına açıldı
Daha önce askeri alanların çevresine göre çizilen uçuş rotaları değiştirildi, artık yolcu uçakları askeri alanlardan da geçebilecek...
Ekonomi Haberi
Askeri hava sahaları yolcu uçaklarına açıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından imzalanan asker ve sivil ayrımı gözetilmeden Türk Hava Sahası’nın esnek kullanımına imkan tanıyan yönetmelik yürürlüğe girdi. Böylece artık uçak yolculukları daha kısa olacak, bilet fiyatlarında da indirim bekleniyor.

Yönetmeliğe göre artık yolcu uçakları Türkiye genelinde serbestçe gidebilecek. Böylece askeri alanların çevresine göre çizilen uçuş rotaları kısalacak ve yeni rotalar 'kuş uçuşu' belirlenecek.
Bundan sonra uçaklar daha kısa mesafeden uçacağı için hem yıllık 500 milyon dolar kar sağlanacak. Bu durum biletlerde de indirim beklentisine yol açtı. Anlaşmadan önce yolcu uçaklarının uçuş güzergahı üzerindeki askeri alanların üstünden uçması yasaktı.

Yapılan anlaşmayla birlikte yolcu uçakları ihtiyaçlarına göre doğrudan rota belirleyebilecek. Ve uçakların yolları kısalacak, ilave uçuş yolları anlık belirlenebilecek, önemli oranda yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacak, uçakların bakım maliyetleri azalacak, çevre kirliliği ile birlikte küresel ısınma etkisi azalacak ve uçakların toplam aktif kullanma süresinin artışı gibi doğrudan veya dolaylı tasarruflar ile birlikte yıllık 500 milyon dolar kar elde edilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Askeri, hava, sahaları, yolcu, uçaklarına, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı