301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Ekim 2014 - Pazar 23:29
 
Bakan Fikri Işık'tan Kriptolu Telefon Açıklaması
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, vatandaşların da kriptolu telefonları kullanmasını amaçladıklarını söyledi
Teknoloji Haberi
Bakan Fikri Işık'tan Kriptolu Telefon Açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretimine ilişkin, "Hedefimiz, 2020 yılından önce bir Türk markasını önce Anadolu yollarına, daha sonra dünya piyasasına sunmak" dedi.

Işık, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan'ı ziyaretinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yerli otomobil üretimine ilişkin bir soru üzerine Işık, "Bu konudaki çalışmaları daha somut hale getirdik. Yerli otomobil projesinde üç farklı grupta çalışma yürütüyoruz" diye konuştu.

Bu çalışmalar hakkında bilgi veren Işık, şunları söyledi: "Bunlardan bir tanesi, araştırma geliştirme, TÜBİTAK'ın önderliğinde. İkincisi, daha çok dizayn ve mühendislik alanında çalışmalar yapıyoruz. TÜBİTAK'ın da içinde olacağı ancak özel sektör ağırlıklı bir yapı öngörüyoruz. Üçüncüsü de üretim ve pazarlama. Bu da özel sektörün tamamen içerisinde olacağı ama devlet olarak da bizim teşvik ve destek vereceğimiz bir yapı öngörüyoruz. Şu anda her üç alanda da çalışmalar sürüyor. Hedefimiz, 2020 yılından önce bir Türk markasını Anadolu yollarına, daha sonra dünya piyasasına sunmak."

- "Vatandaşlarımız da arzu ettiği takdirde bu kriptolu telefonu kullanabilecek"

Işık, kriptolu telefonla ilgili çalışmalar hakkındaki soru üzerine ise iki aşamalı yürütülen proje kapsamında, devletin üst düzey yöneticilerinin yanı sıra vatandaşların da bu telefonları kullanmasını amaçladıklarını söyledi.

Kriptolu telefonları yılbaşından önce devletin üst düzey yöneticilerinin kullanımına sunmayı hedeflediklerine dikkati çeken Işık, şunları kaydetti: "Bu, tasarım ve donanım olarak çok farklı olmayacak ancak yazılımda güvenliği çok daha arttırılmış, son derece güvenli bir kriptolu telefon olacak. Bu, birinci adımımız ve şu ana kadar her şey yolunda gidiyor. İkinci aşaması ise akıllı kriptolu telefon. Ona da yılbaşından sonra başlayacağız. Bu da devletin üst düzey yöneticilerine dağıtılacak. Ayrıca TÜBİTAK, ticari kriptolu telefon üretimiyle ilgili çağrıya çıktı. Yani vatandaşlarımız da arzu ettiği takdirde bu kriptolu telefonu kullanabilecek ancak sivil versiyonu olacak."

Ceylan, Bakan Işık'a Hitit amforası (iki kulplu geniş testi) hediye etti.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Bakan, Fikri, Işık'tan, Kriptolu, Telefon, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı