RADYO DİNLEMEK İÇİN PLAY TUŞUNA TIKLAYINIZ
Haber Detayı
11 Kasım 2014 - Salı 13:08
 
Bakan Yıldızdan Ermenek'teki Hatayı Açıkladı
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'teki maden kazasına ilişkin açıklama yaptı.
Gündem Haberi
Bakan Yıldızdan Ermenek'teki Hatayı Açıkladı

Yıldız, basın mensuplarının Ermenek maden faciasındaki son durum ve kurtarma çalışmalarıyla ilgili sorularını cevapladı. Madenin 24 saat kesintisiz olarak çalıştırıldığını bu yüzden de bu kazanın bir doğal afet değil de bir kusur olduğunu açıkladı.

 

Soma’dan Sonra 92 Maden Ocağı Kapatıldı

 

Bakan Yıldız açıklamasında, madende kabul edilemez bir hata olduğunu; bu hataya sebep olanların da bunun hesabını vereceklerini ifade etti.

 

Soma faciasından sonra 94 tane maden ocağının kapatıldığını belirten Yıldız, bunların bir kısmının eksiklerini gideremediğini ve açılamadığını söyledi.

 

Yıldız, iş sağlığı ve güvenliğinde yapılacak düzenlemelerin içinde bazı radikal kararların olacağını vurgulayarak, "Sektörün mutlaka daha iyi noktaya getirilmesini sağlamamız lazım" dedi.

 

Yıldız'ın Konuşmasından Satırbaşları:

 

-Maden sahibi ne dedi bilmem ama bizim önceki projelerle şu anki işletme projelerini üstü üste örtüştürdüğümüzde bir noktada 6 ila 7 metre civarında yaklaştıklarını gördük.

 

Kabul Edilemez Bir Hatadır

 

-Bu kabul edilemez bir hatadır. Orada bu kadar yaklaşmayı da hiç bir madenci kabul edemez. Bu hataya kimler ortaksa onlar cezasını çekmelidirler. Başsavcılığın yürüttüğü idari soruşturma devam ediyor. 2015 yılındaki iş programının bir kısmının 2014'te başlamış olmasından kaynaklanan sıkıntılar da var.

 

“Asıl Hata”

 

-Gerek oraya denetlemeye giden arkadaşlar gerekse oradaki çalışma pozisyonları neyse teyitlerini bir kez daha yaptıracağız. Eski ve yeni galeri arasındaki yaklaşma mesafesi 6-7 metreye inmiş durumda. Asıl hata buradadır.

 

Ekonomi Paketi

 

-Enerji başlığının 2023 yılı hedeflerimizle birebir alakası var. İlerlemenin asıl unsurlarından biri enerji. En yerli kaynağımız enerji verimliliği ve tasarrufudur. Yenilenebilir enerji kaynaklarımızın üzerinde durmalıyız.

Kaynak: (Yeni Akit) - Yeni Akit Gazetesi Editör:
Etiketler: Bakan, Yıldızdan, Ermenek'teki, Hatayı, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı