301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Kasım 2014 - Pazartesi 09:33
 
Büyük Uçurum
Obama, CBS televizyonuna verdiği mülakatta, İran ile Batılı ülkeler arasında 24 Kasım’a kadar uzatılan İran’ın nükleer programına yönelik müzakerelerle ilgili soruları yanıtladı.
Dünya Haberi
Büyük Uçurum

ABD Başkanı Barack Obama, İran’ın nükleer programına yönelik, İran ile P5+1 ülkeleri arasında yürütülen müzakerelerde 24 Kasım’a kadar anlaşma sağlanamayabileceğini belirterek taraflar arasında "büyük bir uçurum" olduğunu söyledi.

 

Obama, İran’ı hedef alan ABD öncülüğündeki ekonomik yaptırımların Tahran yönetimini müzakere masasına oturmaya yönelttiğini belirtti. Öncelikli hedeflerinin İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek olduğunu yineledi. "İran'ı uluslararası topluma kazandırmak için aradaki uçurumu kapatabilecek miyiz, nükleer silahlar elde edip edemeyeceğine dönük çok sıkı güvenceye sahip olabilecek miyiz?" sorularını yönelten Obama, "Hala büyük bir uçurum var. O noktaya (anlaşma) gelemeyebiliriz." dedi.

 

İran’ın hem Suriye’de hem de Irak’taki Şiiler üzerinde etkisi olduğuna vurgu yapan Obama,  terör örgütü IŞİD’in ortak düşmanları olduğunu dile getirdi. Ancak IŞİD ile mücadele ve nükleer müzakereler arasında herhangi bir bağlantı kurmadıklarının altını çizen Obama, "IŞİD konusunda İran ile işbirliği yapmıyoruz" ifadesini kullandı.

 

Beşşar Esed’in gitmesi gerektiği konusundaki kararlılıklarını tekrarlayan Obama, Suriye’deki iç savaşta da ülkede siyasi bir anlaşma görmek istediklerini belirtti. Suriye krizine askeri bir çözüm bulunmadığını da ekledi. 

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Büyük, Uçurum,
Yorumlar
Haber Yazılımı