301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Kasım 2014 - Çarşamba 09:54
 
Cezayir'de Başörtüsü Yasağı Kaldırılsın Çağrısı
Cezayir'deki İhvan siyasi kanadı Toplumsal Barış Hareketi Partisi, Cumhurbaşkanı Buteflika'ya gümrük memurlarına uygulanan başörtüsü yasağı uygulamasına müdahale etmesi çağrısı yaptı.
Yaşam Haberi
Cezayir'de Başörtüsü Yasağı Kaldırılsın Çağrısı

Cezayir'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı Toplumsal Barış Hareketi Partisi, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'ya gümrük memurlarına uygulanan başörtüsü yasağı uygulamasına müdahale etmesi çağrısı yaptı.

 

Partiden yapılan açıklamada, "Anayasanın birinci koruyucusu olan Cumhurbaşkanını, Cezayirli kadınlar arasında ayrımcılığı körükleyen başörtüsü yasağına müdahale ederek, bir an önce bu uygulamayı kaldırması çağrısında bulunuyoruz. Son olarak gümrük memurlarını hedef alan bu yasak, anayasaya tümüyle aykırıdır" ifadesi kullanıldı.

 

Açıklamada, anayasaya, vatandaşlık ve insan haklarına aykırı bir durum olmadığı halde bazı devlet kurumlarının başörtülü kadınları işe almayı reddettikleri ifade edilerek, söz konusu uygulama eleştirildi.

 

Cezayir iş kanununda, başörtülü kadınların çalışmasına engel olan herhangi bir kanun maddesi bulunmamasına rağmen, başörtülü kadınların çalışma başvurularının reddedildiği haberleri tepkiyle karşılanıyor.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Cezayir'de, Başörtüsü, Yasağı, Kaldırılsın, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı