301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Aralık 2014 - Pazartesi 11:11
 
El Kaide ABD Elçiliğine saldırdı
Başkent Sanaa'da bulunan ABD elçiliği El Kaide tarafından hedef alındı.
Dünya Haberi
El Kaide ABD Elçiliğine saldırdı

Yemen'in başkenti Sanaa'daki ABD elçiliğine düzenlenen bombalı saldırı, El Kaide bağlantılı bir sosyal medya hesabından yapılan açıklama ile Arap Yarımadası'ndaki El Kaide tarafından üstlenildi.
 
Sanaa'daki ABD elçiliğine yönelik saldırı, en son Eylül ayının sonunda El Kaide üyelerinin elçiliğe yönelik roketli saldırısının ardından örgüt tarafından üstlenilmişti.
 
Saldırı hakkında bilgi veren El Kaide bağlantılı hesap, elçiliğin kuzey kapısına iki IED patlayıcısının yerleştirilerek patlatıldığını duyurdu. Açıklamada patlayıcılardan birinin şarapnel içerdiğine değinildi.
 
El Kaide tarzı örgütlerin benzer saldırılarda şarapnel kullanarak potansiyel yaralanma olasılığını artırma eğiliminde olduğu biliniyor.
 
Yerel saatle 7:51'de patlatıldığı belirtilen patlayıcılan elçilik çalışanlarından çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olduğu kaydedildi.
Arap medyası ve Yemen kaynakları ise El Kaide üyesi olduğu düşünülen motosikletli bir saldırganın elçiliğe ateş açtığını söyledi.
 
El Kaide benzeri örgütlerin düzenledikleri operasyonların örgüt kaynakları ve ulusal basın tarafından farklı aktarılması alışıldık bir durum.
Yemenli yetkililerin açıklamasına da değinen El Kaide bağlantılı hesaptaki duyuru, saldırının IED'lerin patlatılması yoluyla gerçekleştirildiğinin 'sabit' olduğunu belirtti.
 
Saldırı en son 8 Kasım'da ABD elçiliğinin hedef alınmasından bu yana gerçekleştirilen ve ABD'yi hedef alan ilk saldırı.
Yemen hükümetine ve Şii Husilere aynı anda savaş ilan eden Arap Yarımadası'ndaki El Kaide, sık sık ABD casus uçaklarının hedefi oluyor.
 
Küresel Cihat fikrinin lokomotifi konumunda olduğu bilinen El Kaidenin halen ABD çıkarlarını hedef aldığı ve ABD tarafından en tehlikeli örgüt olarak kabul edildiği belirtiliyor. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: El, Kaide, ABD, Elçiliğine, saldırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı