301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Kasım 2014 - Perşembe 10:41
 
Ermenek'te Son Durum
Madende mahsur kalan 18 işçinin kurtarma çalışmaları 10'uncu günde devam ediyor.
Gündem Haberi
Ermenek'te Son Durum

Ermenek’de linyit maden ocağında su baskını sonucu mahsur kalan 18 işçinin kurtarma çalışmaları 10'uncu günde devam ediyor. İşçilerin ocağın en dip noktasında olduğu tahmin ediliyor. Çalışmalar o bölgede halen sürüyor.

Kömür ocağında geçen hafta salı günü saat 12:15 sıralarında yaşanan su baskınında ocaktaki 34 işçiden 18'i mahsur kalırken 16'sı kendi çabaları ile kurtuldu. Aralıksız sürdürülen çalışmalarla ocağa dolan yaklaşık 12 bin ton sudan şimdiye kadar 4'e 3'ü çekildi. Su baskını nedeniylede ocakta çamur ve balçık oluşurken, tahkimatlarda da ciddi zarar ve zaman zaman göçükler meydana geldi. Oluşan çamur ve göçükler de kurtarma çalışmalarını zorlaştırdı. Çamur ve molozların tahliyeleri sürerken tahkimat çalışmaları ile adeta yeni bir maden ocağı inşaa edildi. Ocakta derinliklere inilince karbondioksit ve metan gazı düzeyi yükseldiğinden, işçilerin oksijen maskesiz çalışmalarına izin verilmiyor. 1250-1300 metrelik maden içerisindeki yolun, şu ana kadar süren çalışmalarla 3'te 2'si açık hale getirilbildi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün yaptığı açıklamada ocağın bir kuyuya benzetilmesi halinde işçilerin en dip noktasında olduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi. Bakan Yıldız, "18 kardeşimizi dip noktalarda arıyoruz. Suyun, kömürün yarıldığı yere henüz ulaşmış değiliz. Buraya mesafemiz; yaklaştığımız 75-80 metre" diye konuştu.

 

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Ermenek'te, Son, Durum,
Yorumlar
Haber Yazılımı