Haber Detayı
12 Kasım 2014 - Çarşamba 09:44
 
Esed'in Sinsi Planı
Esed’ın, Suriyeli mültecilerle Türkiye’yi vurma planları yaptığı iddia ediliyor
Gündem Haberi
Esed'in Sinsi Planı

Kendi halkını acımasızca katleden katil Beşar Esed’ın, Suriyeli mültecilerle Türkiye’yi vurma planları yaptığı iddia ediliyor. 4 yıldır devam eden savaş süresince Türkiye’ye2 milyona yakın mülteci geçiş yaptı. Esad’ın önümüzdeki günlerde Suriyeliler arasına yerleştirdiği militanlarını kullanarak olaylar çıkaracağı iddia ediliyor. Esad’ın Halep’e de saldırarak burada yaşayan 5 milyon insanı Türkiye’ye göç ettirmeye zorladığı ifade ediliyor. ABD’nin, Suriyeliler için Türkiye’nin tampon bölge teklifine de karşı çıkması, Türkiye’ye karşı büyük bir oyun oynandığını ortaya koyuyor.Esad’ın Mülteci Oyunu
 


Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş, Türkiye’yi derinden etkilemeye devam ediyor. Kimyasal bombalarla çocukları ve kadınları katleden, yüz binlerce insanı da öldüren Beşşar Esed, Türkiye’ye karşı da açıktan savaş yürütüyor.

 

Türkiye’ye direkt olarak saldırmaktan çekinen Esad’in, farklı yollarla Türkiye’yi zor durumda bırakmaya çalıştığı ifade ediliyor. Esad’ın en etkili silahı ise iç savaştan kaçan Suriyeli mülteciler. Resmi rakamlara göre ilk olarak 2011 yılının Nisan ayında başlayan göç sonrası Türkiye’ye, bir milyon 700 bin Suriyeli geldi. Gelenler için onlarca kamp kurulurken, Suriyeli vatandaşların birçoğu da ülkenin dört bir tarafına yayılarak hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Türkiye’nin, Suriyeli mültecilerin barınma, eğitim ve yeme-içme gibi ihtiyaçlarına harcadığı para ise 4.5 milyar dolar civarında.

 

 Esad’ın, Türkiye’deki Suriyelilerin sayısını artırmak için sınıra yakın bölgelerdeki saldırılarını yoğunlaştırdığı, amacına ulaşmak için Özgür Suriye Ordusu’nun savunduğu Halep’e varil bombalarıyla saldırdığı iddia ediliyor. Zor günler yaşayan halk, Halep’i yavaş yavaş terk etmeye başladı. Savaşa rağmen şehirde şu an 5 milyon insanın yaşıyor. Ancak, Halep 3 koldan Esed rejimi tarafından kuşatılmış durumda.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Kobani’yi bir yana bırakın" diyerek dikkat çektiği Halep’ten kaçışlar ise başladı. Önceki gün Halep’ten gelen Suriyeliler Türkiye’ye giriş yaparlarken, 10 bin kişi de sınırından geçebilmek için bekliyor. Pasaportu olanlar Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Kilis’e geçiyorlar.

 

Türkiye’ye gelen bir Suriyelinin “Orada kıyamet kopuyor” sözleri, Halep’te yaşananları anlatmaya yetiyor.  Suriye muhalefetinin en önemli isimlerinden olan işadamı Gazi Mısırlı’nın geçtiğimiz günlerdeki açıklamaları, Türkiye’ye nasıl bir tuzak kurulduğunu gözler önüne seriyor.

 

Halep’in durumunu anlatan Mısırlı, “Halep 5 milyonluk bir şehir. Savaşla birlikte daha da göç aldı. Esad ve ortağı İran’ın amacı varil bombalarıyla halkı korkutup, ÖSO’nun elinden Halep’i alıp, Türkiye’ye 2 milyonluk bir göç dalgası yaratmak. Bu da Türkiye’yi zorlayacak ve Erdoğan zorda kalacak” demişti.

Kaynak: (Yeni Akit) - Yeni Akit Gazetesi Editör:
Etiketler: Esed'in, Sinsi, Planı,
Yorumlar
Haber Yazılımı