Haber Detayı
11 Kasım 2014 - Salı 16:44
 
Gizli Servisler O Çocukların Peşinde
Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Kemal Tekden, "Bazı ülkelerin gizli servisleri dünyanın çeşitli yerlerinde 'deha çaplı' çocukları tespit ediyor, ailelerine daha iyi eğitim ve burs vaat ederek ülkelerine götürüyor" diye açıkladı.
Eğitim Haberi
Gizli Servisler O Çocukların Peşinde

Tekden, İsrail, ABD, Hollanda, Güney Kore, Rusya ve Çin'in başta olduğu bazı ülkeler tarafından belirlenen deha çaplı çocukların, bu ülkelerin uzmanları tarafından tespit edildiğini belirterek, yaptığı açıklamada deha çaplı çocukları tespit etmede en gelişmiş ülkenin İsrail olduğunu söyledi.

İsrail'in, "ufuk" anlamına gelen "OFEK" okullarında çocukları eğittiğini anlatan Tekden, "İsrail, öncelikle kendi ülkesinde hem de dünyanın farklı yerlerinde bu işi sürdürüyor. En başta kendi çocuklarını en iyi şekilde eğitiyor ama nüfusları az olduğu için başka deha çaplı çocuklara da ihtiyaç duyuyor" diye konuştu.

Tekden, gelişmiş ülkelerin deha çaplı çocukların eğitimine büyük yatırım yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İsrail dışında ABD, Hollanda, Güney Kore, Rusya ve Çin bu işle yoğun ilgilenen ülkelerden. Şu anda 30-40 yıl sonranın insanını yetiştirme hedefleri var. Bizim arzumuz bu yönde. Her alanda binlerce üst seviye insan yetiştirelim, bunun altyapısı hazır. Bütün şehirlerimizde 100 binlerce Allah'ın lutfu olarak verilen yüksek zeka seviyesinde çocuklarımız var. Bu çocukları değerlendirebildiğimiz takdirde Türkiye gelecekte layık olduğu yere ulaşacaktır."

 

“Deha Çaplı Çocuklar Her Millete Aynı Şekilde Mevcut”

Tekden, zeka seviyesi üstün olan çocukların sadece bazı ülkelerde bulunmadığını vurgulayarak, "Tüm toplumlarda deha çaplı çocuklar binde bir, üstün zekalı çocuklar ise yüzde 2-2,5 görülür" diye konuştu.

 

“Deha’ya Deli Muamelesi”

Şu anda Türkiye'de devletimiz de nerede deha veya deha çaplı çocuk olduğunu kimse de bilmiyor diyen Tekden, “Tesadüfen ortaya çıkıyorlar. Bunlar, bir kısmı çevreyle uyum sağlayamadığından dolayı, üst seviye bir idrak kabiliyetine sahip oldukları için adaptasyon zorluğu yaşıyorlar. Bu bakımdan genellikle 'deli' muamelesi bile görebiliyorlar. Bunlar toplumdan dışlanıyorlar ve yalnızlık hissi içerisinde depresyona varacak kadar ruh hastalıkları ortaya çıkıyor. Ayrıca bir kısmı da isyankar, hacker, terörist oluyor. Ülkesine, çevresine zarar vermeye başlıyor" dedi.

 

“Gelişmiş Ülkeler Bu Çocukların Peşinde”

Gelişmiş ülkelerin bu tür deha çocukları kapmaya çalıştığını, Türkiye'nin elindeki deha çaplı çocukları başka ülkelere kaptırmamasının önemini ve bunun için bu çocukları tespit edip eğitmesi gerektiğini ifade eden Tekden, Enderun'un Osmanlı Devleti'nin "insan yetiştirme üssü" olduğunu ve o sistemin şu anda dünyanın başka ülkelerinde uygulandığını belirtti.

Tekden sözlerini şöyle tamamladı:

"Vakfımız, ülkemizdeki deha çaplı ve üstün zekalı çocukların tespit edilmesi ve bunların eğitimlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile çeşitli projeler geliştiriyor. Yarın daha geç olmadan her şeyden daha değerli olan deha çaplı çocukları tespit edelim. Onlar ve aileleri için yapılabilecekler için özellikle devlet kademesindeki yetkililerimiz kafa yormalı."

 

Kaynak: (TRT ) - TRT Haber Editör:
Etiketler: Gizli, Servisler, O, Çocukların, Peşinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı