Haber Detayı
07 Kasım 2014 - Cuma 13:21
 
Hamas'tan Harekete Geçme Çağrısı
Terör devleti İsrail'in barbarca Mescid-i Aksa'ya girmesi Hamas'ı harekete geçirdi.
Dünya Haberi
Hamas'tan Harekete Geçme Çağrısı

Terör devleti İsrail'in barbarca Mescid-i Aksa'ya girmesinin ardından Hamas harekete geçirdi.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, "Filistin halkını Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu için cuma namazının ardından başlayacak öfke gösterilerine katılmaya çağırıyoruz" denildi.

Açıklamada  Ramallah ile Kudüs arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktasına doğru yürüyüş düzenleneceği belirtildı. El-Halil kentinin merkezindeki Babu’z-Zaviyye bölgesi ve Nablus kentinin merkezinde de yürüyüş yapılacağı ifade edildi.

Kudüs Komitesi Toplanacak

Fas’ın Kahire Büyükelçisi ve Arap Birliği Daimi Temsilcisi Muhammed el-İlmi yaptıkları yazılı açıklamada, Kudüs Komitesi'nin, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya karşı işlediği ihlalleri tartışmak amacıyla gelecek 12 Kasım Çarşamba günü Fas'ın başkenti Rabat'ta bakanlar seviyesinde toplanacağını bildirdi.

Toplantıda, başta Mescid-i Aksa olmak üzere Kudüs’e yönelik saldırı ve ihlallerin  durdurulması için acil eylem planının masaya yatırılacağı ifade edilen açıklamada, İsrail’in, uluslararası kanunlar ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına rağmen uyguladığı yerleşim politikası ve "Kudüs’ü Yahudileştirme" çabalarının da ele alınacağı kaydedildi.

Yaklaşık 100 Yahudinin dün Mescid-i Aksa'nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa Külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdiği belirtilmişti.

Bu olayların ardından Doğu Kudüs'te İsrail polisi tarafından aracını İsrailli yayaların üzerine sürerek, 14 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Filistinli İbrahim el-Akkari, vurularak öldürülmüştü.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hamas'tan, Harekete, Geçme, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı