301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Kasım 2014 - Perşembe 11:37
 
Harf İnkılabının Asıl Amacı Neydi?
Bu devrim bizi dini ve kültürel anlamda bir uzaklaşmaya sevk etti.
Sivil Toplum Haberi
Harf İnkılabının Asıl Amacı Neydi?

Köklü geçmişin birikimini “imha operasyonu” olarak nitelendirilen Harf İnkılâbı’nın ardından 86 yıl geride kaldı. Osmanlı ve İslam dünyasıyla Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kültürel bağı koparan bu devrim, Müslüman bir toplumun geçmişi ile geleceği arasındaki bağı da koparıp attı. Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Yazar Mehmet Doğan, “Harf İnkılâbı, Türkiye’nin ve toplumun bütün geçmişini, hafızasını silen ve milleti sıfırdan başlamaya mecbur eden bir devrimdir” dedi. Yazar Said Alpsoy da, “Bu devrim bizi dini ve kültürel anlamda bir uzaklaşmaya sevk etti” diye ifade etti.

Harf İnkılâbı, Birliği Ortadan Kaldırdı

Harf İnkılâbıyla toplumun bütün geçmişinin ve hafızasının sildiğini belirten Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan, “Bu devrim, milleti sıfırdan başlamaya mecbur eden bir devrimdir. Eğer bu devrim ile övünüyorsak bunun daha önce Sovyet dünyasında yapıldığını unutmamamız gerekir. Yani SSCB’deki Türklerin harfleri Türkiye’den önce değiştirildi. 20. yüzyılda köklü milletlerden bir tek Türklerin alfabesi değiştirildi. Eski harfler yani Osmanlı harfleri Balkanlar’dan Çin’e kadar bütün Türkleri birleştiriyordu. Harf İnkılâbı ile bütün bu birliktelik ortadan kaldırıldı” dedi.

Bunun Amacı Toplumu Dinden Uzaklaştırmaktı

Bu devrimin Türkleri din ve kültürlerinden uzaklaşmaya sevk ettiğini belirten Yazar Said Alpsoy da, “O dönemde halka Latin harflerini daha iyi ve kısa sürede kabul ettirebilmek için Latin harfleri demiyorlar da Türk harfleri diyorlar. ‘Kültürümüzün yabancı olduğu Arap harflerini attık, yerine yeni Türk harfleri ile okuyup, yazacağız’ deniyor. Dolayısıyla Latin harflerini bir oyunla Türk alfabesi haline getirmiş oluyorlar. Bu açık açık kandırma” dedi.

İnönü Amacın Aslını Gizleme Gereği Duymamış

Yazar Alpsoy, harf inkılâbı ile elde etmek istediklerini İsmet İnönü’nün hatıralarında, “Harf İnkılâbı bir okuma-yazma kolaylığına bağlanamaz. Ama Harf İnkılâbı’nın bizde tesiri ve büyük faydası, kültür değişmesini kolaylaştırmasıdır. İster istemez Arap kültüründen koptuk. Arap kültürünün ve Arap dilinin tesiri hakkında yeni nesiller bizim kadar fikir edinemezler…” şeklinde anlattığını hatırlatarak, “Asıl amacın ne olduğunu İsmet İnönü açık açık söylemiş” dedi.

Kaynak: (Yeni Akit) - Yeni Akit Gazetesi Editör:
Etiketler: Harf, İnkılabının, Asıl, Amacı, Neydi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı