RADYO DİNLEMEK İÇİN PLAY TUŞUNA TIKLAYINIZ
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Ekim 2014 - Cuma 11:14
 
İsveç'in Filistin'i tanıması hangi anlama geliyor?
Milli Gazete yazarı, dış politika yorumcusu Mustafa Özcan, İsveç'in Filistin'i tanımasının ne anlama geldiğini yorumladı.
Dünya Haberi
İsveç'in Filistin'i tanıması hangi anlama geliyor?

Milli Gazete yazarı, dış politika yorumcusu Mustafa Özcan, İsveç'in Filistin'i tanımasının ne anlama geldiğini milligazete.com.tr'ye yorumladı.

Mustafa Özcan şunları dile getirdi:

* Bu tanıma bir kere teorik bir tanıma. Bunun devamı ne kadar gelir bekleyip göreceğiz.

* İsveç, Filistin'i tanıyan ilk Avrupa ülkesi. Avrupa'da böyle eğilimler son dönemde ağırlık kazanmışa benziyor. İsveç burada bağımsız bir tutum sergiledi.

* Bu karar elbette İsrail'ı kızdırır. Ama aslında İsrail o kadar güçlü bir ülke değil. Güç merkezlerinin İsrail'in arkasında olması burada önem kazanıyor.

* Amerika istese Filistin'i tanıyan ülkelerin sayısında bir anda artış olur.

İSVEÇ FİLİSTİN'İ TANIDI...

İsveç’in iktidarda olan merkez sol partisi milletvekili ve Dışişleri Bakanı Wallstrom açıklamasında, “Bugün Filistin’i tanımamız uzun süredir duran müzakereler, yıkım ve hayal kırıklıklarına karşı bölgede daha iyi bir geleceğe katkı sağlayacaktır” dedi.

İsveç Başbakanı Stefan Lofven de geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Sosyal Demokrat hükümetlerinin İsrail ve Amerika’nın eleştirilerine rağmen Filistin’in tanınmasına destek vereceğini ifade etmişti.

Dünyadaki birçok devlet tarafından halen tanınmayan Filistin 29 Kasım 2012’den beri BM’de üye olmayan gözlemci devlet statüsünde bulunuyor. Öte yandan İsveç, Filistin’i resmi bir devlet olarak tanıyan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Filistin'i tanıyan 134.ülke oldu

Filistin'i dünya çapında 134 ülke bağımsız bir devlet olarak tanıyor. İsveç dışında Filistin'i tanıyan diğer AB üyeleri Macaristan, Polonya ve Slovakya. Ancak bu üç ülke de 2004'te AB üyesi olmadan önce Filistin'i tanımıştı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İsveç'in, Filistin'i, tanıması, hangi, anlama, geliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı