301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Kasım 2014 - Cuma 11:49
 
Kardeş Kıskançlığı
Kardeşler arasında şiddet kıskançlıktan kaynaklanıyor.
Aile ve Çocuk Haberi
Kardeş Kıskançlığı

Küçük çocukların, henüz adaletle davranmanın erdemini kavrayamadığından, özellikle yeni dünyaya gelmiş kardeşleri olduğunda sıkıntıların baş gösterdiğini belirten Aydın Muzaffer Ancın Koleji PDR Uzmanı Söyleyici, ebeveynlere seslenerek, “Siz yeni doğanla fazla ilgilenirseniz, bu ilgi büyük çocuğun dikkatinden kaçmaz ve rahatsız olmaya başlar. Hatta ‘gerileme’ dediğimiz, çocukların bebeklik dönemi davranışlarına tekrar dönmelerine sebep olur.

Mesela yürüyen bir çocuk, evdeki emekleyen kardeşine fazla alaka gösterildiğini fark ederse kendisi de tekrar yürümekten vazgeçerek emeklemeye başlayabilir. Çünkü ona göre emekleyenler daha çok sevilmektedir. Bu okula giden çocuklarda da görülebilir. Okula gitse de çocuk her zaman çocuktur ilgi ve alaka ister. Küçük kardeşine daha fazla ilgi gösterilip ‘sen dersine çalış’ gibi okula giden çocukların ilgisiz bırakılması öğrencilerde olumsuzluğa neden oluyor” dedi.

 

Kardeşler Arasında Şiddet, Kıskançlıktan Kaynaklanıyor
Kardeşler arası şiddet sebeplerinin başında kıskançlığın geldiğini vurgulayan PDR Uzmanı Emre Söyleyici, “Kendisine yönelecek ilgi, alaka, şefkat hatta paranın bir bölümüne ortak olan kardeş, imkanları kısıtlayan bir unsur olarak algılanır. Bir de kendisinden çok paya sahip olduğu düşünülürse kıskançlık ve öfke tavana vurabilir. En ufak etkileşim krizinde kardeşler birbirine şiddet uygulayabilirler. Eşit davranmamak kıskançlık duygularını körükler. Bu nedenle ebeveynler çocuklara eşit davranmaya özen göstermelidir. Aksi takdirde çocuklar birbirlerine düşman gibi algılar” dedi.

 

İçinde Korku Bulunmayan Bir Ev Olmalı
Çocukların en önemli ihtiyaçlardan birinin güven olduğuna dikkat çekti ve bunu da en iyi anne babanın sağlayabileceğini belirten Aydın Özel Muzaffer Ancın Koleji Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Emre Söyleyici, “Çocuklar korku duymadan, sevgi içinde yaşayabilecekleri güvenli bir eve muhtaçtırlar. Şiddet ortamında yetişen çocukların, ileride mutlaka şiddet gösterecekleri iddia edilmese de problemlerini şiddet yoluyla çözmeye daha çok temayül gösterecekleri söylenebilir. Evinizi şiddetten uzak, emniyetli bir yer haline getirmek için elinizden geleni yapın ve kardeşler arasındaki kavgaları kesinlikle engelleyin. Anne-baba arasındaki öfke ve saldırganlık dolu kavgaların da çocuklar için kötü örnekler oluşturacağını unutmayın” diyerek aileleri uyardı. 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Kardeş, Kıskançlığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı