Haber Detayı
09 Kasım 2014 - Pazar 15:38
 
“Kudüs'ün taşının toprağının biz hizmetkârıyız”
Başbakan Davutoğlu, İsrail’in Kudüs’te gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin “Kudüs'ün taşının toprağının biz hizmetkârıyız” dedi ve bizim için Mescid-i Aksa’yı korumanın Kâbe’yi korumakla eşdeğerdir vurgusunu yaptı.
Siyaset Haberi
“Kudüs'ün taşının toprağının biz hizmetkârıyız”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Aksaray-Yenikapı metro hattı açılış törenindeki konuşmasında İsrail askerlerinin İslam’ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik aşağılama ve saldırılarına değindi ve Kudüs’ü korumanın kendileri için ilahi bir görev olduğunu şu sözlerle ifade etti;

 

“Buradan bir kez daha söylüyoruz. Kudüs'ün taşının toprağının biz hizmetkarıyız, Kudüs'ün de hadimiyiz ve Kudüs'ü yıkmak isteyenler, tahrip etmek isteyenler, Mescid-i Aksa'yı, ilk kıblemizi tahrip etmek isteyenler bilsinler ki; bizim için Mescid-i Aksa ile Kabe arasında bir fark yoktur. Onları korumak bizim için ilahi bir görevdir."

 

“İstanbul'un sokaklarında da Kudüs vardır”

 

Başbakan Davutoğlu, 400 yıl boyunca Kudüs-ü Şerif’in İstanbul'dan idare edildiğini hatırlattı ve şunları söyledi;

 

"Halil İbrahim şehri diyerek, İbrahim'in mekanı diyerek, asırlarca biz Kudüs'e gözümüzün nuru gibi baktık. Çünkü İstanbul'da Kudüs ruhu vardır. Kudüs'te İstanbul'un izleri vardır, bu bağı hiç kimse çözemez. Bugün Kudüs'e gidenler görürler ki hala eserlerimiz orada. Hala her bir taşında, toprağında bu tarihin izleri var ve İstanbul'a gelenler görürler ki aynı sokaktaki cami, kilise, havra ile yan yana yaşanan o barış düzeniyle İstanbul'un sokaklarında da Kudüs vardır. Ne biz Kudüs'ü unuturuz ne Kudüs, İstanbul'u unutur. Onun için bu al bayraklarla Filistin bayraklarını yan yana getiren kardeşlerimize selam olsun."

 

“Halid Meşal’le görüştüm”

 

Davutoğlu, sabah partisinin Hamas lideri Halid Meşal'le görüştüğünü söyledi;

 

"Dün de Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'la görüşmüştüm. Onlara sizlerin selamını ilettim ve dedim ki 'Bilin ki her bir İstanbullu her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bugün yüreği ile zihniyle, duasıyla Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın yanındadır ve olacaktır. Onlar da dediler ki 'Bundan hiç şüphemiz yok. En zor zamanlarımızda nasıl Türkiye'yi yanımızda hissetmişsek, en zor zamanlarımızda bundan sonra da her bir Türk kardeşimizin yüreğinin bizimle attığından hiçbir şüphemiz yok."

 

"Çağrımız barış çağrısıdır"

 

Davutoğlu, bundan 3 sene önce haklarında verilen bir gensoruyla ilgili bir CHP milletvekilinin, "Niçin Kudüs'le böylesine ilgileniyorsunuz, niçin bu ihtilafların içine giriyorsunuz?" dediğini söyledi ve şunları ekledi;

 

"2010'du. Ona verdiğim cevabı şimdi buradan, İstanbul meydanında, Kudüs'ün kardeşi İstanbul'dan veriyorum. Evet bizim için İstanbul'un, Kudüs'ün kaderi aynıdır. İstanbul'un kaderi, Saraybosna'nın, Şam, Bağdat, Semerkant'ın kaderi birdir ve bir olacaktır. Bizim İstanbul'u inşa ve ihya etmemizin ardında kadim kültüre sadakatimiz var. Kudüs'ün de benimsediği kadim kültüre.”

Kaynak: (Al-Jazeera) - Al-Jazeera Türk Editör:
Etiketler: “Kudüs'ün, taşının, toprağının, biz, hizmetkârıyız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı