301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Kasım 2014 - Çarşamba 19:36
 
Mescid-i Aksa'ya Çirkin Saldırı
İsrail askerleri Mescid-i Aksa'ya girerek, mihrabı postallarıyla çiğnedi.
Dünya Haberi
Mescid-i Aksa'ya Çirkin Saldırı

1967'den beri ilk kez İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar girerek, mihrabı postallarıyla çiğnedikleri bildirildi.

 

Kudüs

Sabah saatlerinde İsrail'in yaklaşık 100 Yahudi'ye Mescid-i Aksa'nın avlusuna giriş izin vermesinin ardından, Aksa içinde ve çevresinde yaşanan çatışmalarda 27 kişi yaralandı.

İsrail güvenlik güçlerinin, sabah saatlerinde yaklaşık 100 Yahudi'yi Aksa'nın ağlama duvarına bakan Megaribe kapısından içeriye almasına tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. 100 kadar İsrail askeri, Mescid-i Aksa'nın içerisine kadar girerek, cami avlusunu savaş alanına çevirdi. İsrail askerlerinin, Filistinlilerin üzerine plastik mermi, ses ve gaz bombalarıyla müdahale etmesi üzerine 27 kişi yaralandı. Aksa içinde bulunan Kıble Camisi'ne sığınan Müslümanları kovalayan İsrail askerleri, Kıble Camisini içerisinde postallarıyla gezerek, göstericileri tartakladı. Cami içerisinde yaşanan arbede sırasında Kur'an-ı Kerimlerin etrafa saçıldığı görüldü.

Yaşanan olayın ardından İsrail yönetimi, Mescid-i Aksa'ya giriş çıkışları saat 08:00 ila 10:00 arasında kapattı. 

İçeride bunlar yaşanırken, Aksa'nın dışında da gerginlik sürdü. Filistinlilerin, İsrail askerlerini protesto etmek amacıyla Hıtta kapısının önünde toplanması üzerine, İsrail askerleri, bir kez daha göstericilere plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırdı. Olay sırasında orada bulunan haber muhabirlerinden de hafif yaralananlar oldu.

İsrail Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, çıkan olaylarda herhangi bir gözaltı ve tutuklamanın olmadığını ve saat 10:00 itibariyle Aksa'nın kapılarının tekrar ziyaretçilere açıldığını açıkladı.

 

4 Filistinli Gözaltında

Aralarında Mescid-i Aksa muhafızlarından bir kişi ve "polislere taş atan gençlerin" bulunduğu 4 Filistinlinin gözaltına alındığı İsrail polisinin Twitter hesabından yapılan açıklamada belirtildi. 

Görgü tanıkları, Mescid’deki saldırılara tepki gösterdiği için Aksa muhafızı Tarık el-Heşlemun’un İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığını kaydetti. 

 

"Çok Tehlikeli Bir Durum!"

Mescid-i Aksa'nın yönetimini üstlenen İslami Vakıflar Dairesi Müdürü; Azzam el-Hatib: "Yaklaşık 300 İsrail askeri Mescid-i Aksa'yı bastı. Askerlerin bir kısmı Kıble Mescidi'nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdi" dedi.

1967'den beri ilk kez İsrail askerlerinin mescidin içine postallarıyla girdiğini kaydeden Hatib, "Bu çok tehlikeli bir adım. Daha önce olmamıştı. Kabul edilemez bir durum. İsrail bunun sonuçlarına katlanacaktır" diye konuştu.

 

Kıble Mescidi

Mescid-i Aksa külliyesinin kıble tarafında yer aldığı için Kıble Mescidi olarak tanımlanan bölümdeki mihrab, cuma namazlarında imam tarafından kullanıyor ve cemaat oradaki kubbenin altından itibaren saf tutuyor.

1969 yılında, radikal Yahudiler tarafından, Mihrabın hemen bitişiğinde yer alan Selahaddin Eyyubi'den kalma minber yakılmış, 38 yıl aradan sonra Türk kündekari ustaları tarafından minberin bir benzeri tekrar yapılarak 2007 yılında yerine konmuştu.

Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. İçinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's-Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla Yahudiler, kazı çalışmaları yapıyor.

 

Ürdün İsrail Büyükelçisini Geri Çağırdı

Ürdün, Tel Aviv Büyükelçisini İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri nedeniyle istişare için çağırdı.

Ürdün Başkanı Abdullah Ennusur'un, Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh'e verdiği talimatla, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini ve tırmanan gerginliği görüşmek üzere Büyükelçi Velid Ubediyat'ı çağırdığı, Ürdün resmi haber ajansı Petra tarafından bildirildi.

Ürdün Hükümeti'nin İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağını duyurdu.

1994'te imzalanan barış anlaşmasıyla Ürdün ve İsrail arasındaki ilişkiler düzene girmiş, iki ülke karşılıklı büyükelçilik açma kararı almıştı.

1924 yılından itibaren Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetlerin "Yönetim ve muhafızlığı" görevini Ürdün yürütüyor. Mescid-i Aksa'nın imamı, Ürdün Vakıflar Bakanlığı tarafından atanıyor.

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Mescid-i, Aksa'ya, Çirkin, Saldırı,
Yorumlar
Haber Yazılımı