Haber Detayı
06 Kasım 2014 - Perşembe 09:04
 
"Mescid-i Aksa'ya girmesi tam bir barbarlıktır."
Davutoğlu, "İsrail askerinin Mescid-i Aksa'ya girmesi tam bir barbarlıktır.” diyerek, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya girmesine çok sert tepki gösterdi.
Siyaset Haberi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'dan aldığı brifing sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"İsrail Askerinin Mescid-i Aksa’ya Girmesi Tam Bir Barbarlıktır!"

Davutoğlu, "İsrail askerinin Mescid-i Aksa'ya girmesi tam bir barbarlıktır.” diyerek, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya girmesine çok sert tepki gösterdi. “Bütün Müslümanlara ve bütün dünyaya Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma çağrısında bulunuyorum. Kudüs tek bir dinin hakimiyet alanına dönüşüp diğer kutsal mekanlar böylesine barbarca bir tutum ile ayaklar altına alınırsa, Ortadoğu'da barışı temin etmek mümkün olmaz. Türkiye olarak şiddetle kınıyoruz. Uluslararası alanda da gereken her türlü insiyatifi alarak bu tutum karşısında uluslararası toplumun en aktif cevabı vermesi için de gerekli çalışmalarda bulunacağız" dedi.

"İsrail askerinin Mescid-i Aksa'ya girmesi tam bir barbarlıktır. İnsanlığın en kutsal mekanlarından birine yapılan bu saldırı en sert şekilde karşılık bulmalıdır. Kudüs bir barış şehri olması gerekirken, İsrail'in bu tutumu sayesinde barbarlığın sergilendiği bir şehir olmuştur. Bütün Müslümanlara ve bütün dünyaya Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma çağrısında bulunuyorum. Kudüs tek bir dinin hakimiyet alanına dönüşüp diğer kutsal mekanlar böylesine barbarca bir tutum ile ayaklar altına alınırsa, Ortadoğu'da barışı temin etmek mümkün olmaz. Burada ciddi bir fırsatçılık var. Dikkatlerin Suriye'ye, sadece Kobani'ye çevrildiği bir dönemde ve herkesin yönlendirildiği bir dönemde İsrail'in yaptığı dikkatlerin dağılması sebebiyle Kudüs'te asimilasyon ve Kudüs'ün kimliğini değiştirmede yeni bir adımdır. Türkiye olarak şiddetle kınıyoruz. Uluslararası alanda da gereken her türlü insiyatifi alarak bu tutum karşısında uluslararası toplumun en aktif cevabı vermesi için de gerekli çalışmalarda bulunacağız" diye konuştu.

"HDP Sürekli Hükümete Ev Ödevi Çıkarmaya Çalışmamalı Kendi Ödevini Yapmalı."

HDP'nin çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamaları şu ifadelerle değerlendirdi: "HDP son dönemde yaptığı açıklamalarla dikkatleri dağıtan bir tutum sergiliyor. HDP sürekli hükümete ev ödevi çıkarmaya çalışmamalı, kendi ödevini yapmalı. Silahlı unsurlar şehirlerimizin üzerinde bir baskı unsuru haline gelecekse o zaman bir niyet tazelenmesine ihtiyaç vardır. Sürekli oyalamalarla, yurtdışındaki olayları bahane ederek, zamana oynama şeklinde olursa bu ikisinin sürdürülmesi çok güç."

Davutoğlu’nun konuşmasında şu ifadeler yer aldı: "HDP son dönemde yaptığı açıklamalarla dikkatleri dağıtan bir tutum sergiliyor. Türkiye çözüm süreciyle başka hiçbir ülkenin cesaret edemeyeceği bir adım attı. Biz bu başarı hikayesine katkıda bulunacak herkesin adım atması çağrısında bulunduk. Aldığımız cevap ise 6-7 Ekim olaylarında şiddete yapılan çağrı oldu. HDP sürekli hükümete ev ödevi çıkarmaya çalışmamalı, kendi ödevini yapmalı. Silahlı unsurlar şehirlerimizin üzerinde bir baskı unsuru haline gelecekse o zaman bir niyet tazelenmesine ihtiyaç vardır. Sürekli oyalamalarla, yurtdışındaki olayları bahane ederek, zamana oynama şeklinde olursa bu ikisinin sürdürülmesi çok güç. Biz çözüm sürecine katkı sağlayacak her faaliyete destek veririz ama çözüm süreci adı altında kamu düzeni tehdit edilirse buna da müsaade etmeyiz"

"Türkiye’nin İstihabrat Yapılanmasının Yenilenmesinde Hiçbir Fedakarlıktan Kaçınılmayacaktır."

Devlet istihbaratı içinde kurumlar arası eş güdümün önemini vurgulayan Davutoğlu, "Devlet istihbaratı içinde kurumlar arası eş güdüm de önem arz ediyor. Yükselen bir güç olarak Türkiye'nin istihbarat yapılanmasının da kendini yenilemesi ve reforme etmesi yönünde hükümetimizin kesin bir kararlılığı vardır ve bu alanda hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayacaktır. Her zaman bu yeniden yapılanma çalışmalarına gerekli desteği vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, istihbarat yapısının değişmesinin önemine vurgu yaptı ve "İstihbarat yapısının değişmesi büyük önem arz ediyor. Bilgi 21'nci yüzyılda en önemli araçtır. İstihbarat eksikliklerinin olduğu ortamlarda alınan kararlar siyasi riskleri, askeri güvenlik risklerini beraberinde getirir. Bizim bu yeni konjonktürde yapı değişikliğine gitme ihtiyacımız vardı. Bu büyük oranda karşılandı. Özellikle teknolojik imkanlar konusunda verilen bilgiler istihbarat teşkilatımızın gelecek yıllara hazırlanması için ciddi bir temel teşkil edeceğine inancım sonsuz. Müsteşarımıza ve ekibine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Ne Zaman Silahlı Grupların Silahlarını Bırakacağı, Türkiye’yi Terk Edeceği Sorusuna Cevap Vermeliler."

Davutoğlu, "Görmek istediğimiz somut adımlardır. Bütün illegal faaliyetlerin sona ermesidir. Ne zaman silahlı grupların silahlarını bırakacağı, Türkiye'yi terk edeceği sorusuna cevap vermeliler. Kararlı ve tutarlı bir tutum görmek istiyoruz. Tekrar bir olumlu atmosferin oluşması için her türlü adımı atmaya hazırız ama herkesten de gerekli adımları beklemek de hakkımız" dedi.

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör:
Etiketler: "Mescid-i, Aksa'ya, girmesi, tam, bir, barbarlıktır.",
Yorumlar
Haber Yazılımı