301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Kasım 2014 - Cuma 15:40
 
Obama ve Hamaney Arasında "Özel Yazışmalar"
ABD Başkanı Barack Obama tarafından İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e geçen ay "gizli bir mektup" gönderilmiş.
Dünya Haberi
Obama ve Hamaney Arasında

Amerikan Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama tarafından İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e geçen ay "gizli bir mektup" gönderilmiş.

Wall Street, Obama Hamaney'e Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle mücadele etmenin iki ülkenin de çıkarına olduğu mesajının verildiğini yazdı.

ABD Başkanı İran'ın dini liderinden ayrıca ülkesinin nükleer programı ile ilgili olarak 24 Kasım'a kadar P5+1 grubuyla (BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya) anlaşmaya varmasını istedi.

Beyaz Saray ise Wall Street Journal gazetesinin, Obama'nın "özel yazışmaları" haberiyle ile ilgili yorum yapılmayacağını açıkladı.

 

Senatörlerden Sert Tepki

 Wall Street Journal'ın haberi sonrası Cumhuriyetçi senatörler John McCain ve Lindsey Graham Başkan Obama'ya sert tepki gösterdi.

McCain ve Graham ortak bir açıklama yaparak, Suriye hükümetine ve Lübnan'da Hizbullah gibi Şii gruplara desteği göz önünde bulundurulduğunda, İran'la yakınlaşmanın "şoke edici" olduğunu ifade etti.

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı;

"Yönetim İran rejiminin bizimle iş birliği yapmaktan çok ABD'yi zayıflatmaya ve bizi Orta Doğu'dan atmaya önem verdiğini anlamalıdır.

''Yanlış düşünülmüş bu pazarlığın sonunda, Suriyelilerin zalim Esad rejiminden kurtulup özgürce yaşamaları yolunda en iyi şans da heba edilmiş olacaktır."

Bu senatörlerden John McCain, 2008'de Cumhuriyetçilerin başkan adayıydı.

Dün Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner de İran liderlerine güvenmediğini, IŞİD'e karşı mücadelede İran'la iş birliği yapılmaması gerektiğini söylemişti.

 

Hamaney İşbirliğine Yanaşmıyor

IŞİD, İran'ın Orta Doğu'daki önemli müttefikleri Suriye ve Irak'ın önemli bir bölümünü kontrol altında tutuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Obama, ve, Hamaney, Arasında, "Özel, Yazışmalar",
Yorumlar
Haber Yazılımı