Haber Detayı
01 Aralık 2014 - Pazartesi 10:53
 
Öcalan: Bu Türkiye için felaket olur
PKK’dan ayrıldıktan sonra Kuzey Irak’ta yaşayan Osman Öcalan, şu an iki PKK bulunduğunu söyledi.
Siyaset Haberi
Öcalan: Bu Türkiye için felaket olur

PKK lideri Abdulah Öcalan’ın Erbil’de yaşayan kardeşi Osman Öcalan, PKK’nın Abdullah Öcalan’a ‘evet diyerek reddetme stratejisi’ izlediğini anlattı. “Bana göre iki PKK var, bir Kandil PKK’si diğeri İmralı PKK’si. İmralı PKK’si halkın PKK’sidir. Kandil PKK’si ise biraz daha farklı özelliklere sahiptir” diyen Osman Öcalan, Kandil PKK’sinin Öcalan’ı reddederek siyaset yapamayacağını bildiğini anlattı. Osman Öcalan şunları söyledi: “Apo’ya evet diyecek ama fiilen kendisini uygulayacak. Farklı uygulamalar için de olacak, Kandil’in bugüne kadar izlediği strateji odur. Çözüm sürecine rağmen. En karşıt görüşlerini bile sanki Apo’yu kabul ediyormuş gibi görünerek  uygulamaya sokuyorlar.”
Star gazetesinden Orhan Miroğlu'na konuşan Osman Öcalan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Selahaddin Eyyubi olmaya aday olduğunu açıkladı. Öcalan'ın çözüm süreciyle ilgili olarak söyledikleri ise oldukça önemli... İşte Öcalan'ın açıklamasından satır başları: 

"BU TÜRKİYE İÇİN FELAKET OLUR"
 
"Türkiye’nin önünde iki yol var. 1. Çatışma... Çözüm sürecini barış sürecini geliştirme konusunda yeteneksizlik gösterip bir çok gücün istediği çatışma ortamına olanak tanımaktır. Bu Türkiye için bir felaket olur. Türkü, Kürdü, Arabı herkes... Bunu hiç kimsenin tercih etmemesi gerekir. Kimse Türkiye’nin çatışmalı bir ortama girmesini benimseyemez. Vicdanı olan istememelidir. 2. Diğer yol ise barış ve çözüm sürecinin kitleselleşip barış hareketine dönüşerek gelişmesi ve bu temelde dışarıdakilerin gelme olanağının yaratılmasıdır. Dışardakiler sadece sayın Burkay’la Yaşar Kaya değildir. Çok daha geniş kesimler dışarıdadır, bunlara kitlesel boyutta dönüşümün önü açılmalıdır. Tutturmuşlar sihirli bir değnek gibi bilmiyorum Pişmanlık Yasası diyorlar, bu onur kırıcıdır.
 
"ERDOĞAN, SELAHATTİN EYYÜBI OLMAYA ADAY"
 
(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan biliyorum onurlu bir insandır neredeyse dünyaya meydan okuyor İslam alemi için biz bunu saygıyla karşılıyoruz. Ben zaman zaman diyorum ki Selahattin Eyyübi olmaya adaydır. Bu temelde onu alkışladığım oluyor, ama sen bu kadar gururlu adam başkalarına diyor ki gel teslim ol. Bu çok çelişkili. Pişmanlık Yasası değil, dürüst bir af yasası...
Kaynak: Editör:
Etiketler: Öcalan:, Bu, Türkiye, için, felaket, olur,
Yorumlar
Haber Yazılımı