RADYO DİNLEMEK İÇİN PLAY TUŞUNA TIKLAYINIZ
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Kasım 2014 - Pazartesi 15:10
 
"Savaşta En Büyük Mağduriyeti Kadınlar Yaşıyor"
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği tarafından 'Savaşın Mağdur Ettiği Kadınlar” paneli düzenlendi.
Aile ve Çocuk Haberi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, panelde yaptığı konuşmasında iç savaşların evleri, ocakları ve yürekleri yaktığını belirterek, "Tüm savaşlarda en çok kadınlar zarar görüyor, masumiyet katlediliyor. En korunaksız olan en büyük yarayı alıyor" dedi.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği işbirliği ile düzenlenen panele; Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu ve Mehmet Sarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı ve KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Sümeyye Erdoğan, Birleşmiş Milletler Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Birleşmiş Milletler Kadın Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Operasyonlardan Sorumlu Yüksek Komiser Yardımcısı Janet Lim, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, STK temsilcileri, akademisyenler ile Suriyeli kadınlar katıldı. İstiklal Marşı okunarak başlayan panelde Suriye savaşında mağdur olan kadınların sorunları tartışıldı.

 

Panelin açılışında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Türkiye'nin iç savaştan kaçan 1 milyon 600 Suriyeli mülteciye el uzattığını açıkladı. Her mağduriyetin giderilmesi için vicdanların harekete geçirilmesinin ve yükün paylaşılması ve önemine değinen Sare Davutoğlu şunları söyledi:

 

"Hukuku olmayan savaşların iki tarafı da olmuyor. Herkes ölüyor, insanlar yerinden oluyor, yurdundan koparılıyor. İç savaşlar evleri, barkları, ocakları, yürekleri yakıyor. Tüm savaşlarda en çok kadınlar zarar görüyor, masumiyet katlediliyor. En korunaksız olan en büyük yarayı alıyor. İnsanlara karşı kin ve intikam duygusuyla dolu sönmüş vicdanlar yönetiyor savaşları. Savaşın mağdur ettiği kadınlar için en yapabiliriz? Sesimizi yükseltebiliriz dünyanın uyuyan vicdanını harekete geçirebiliriz. Suriyeli mültecilere 4 buçuk milyar dolar harcama yapıldı. Türkiye dışından sağlanan destek sadece 233 milyon dolar. Uluslararası toplum Suriyeli mültecilere yardım etmede yetersiz kalıyor."

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise mağdur olan kadınlar için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı. Suriyeli mültecilere kapılarını açtıklarını ve yuvalarını paylaştıklarını dile getirdi.

 

KADEM başkanı Sare Aydın Yılmaz da Suriye’de 4 yıldır devam eden iç savaşta binlerce kadınının mağdur olduğunu vurgulayarak, "Savaşları erkekler başlatıyor ama sonucunda kadınlar mağdur oluyor" dedi. Panelde Suriyeli kadınların acısını konu edinen Haykırış adlı belgesel izlendi. Belgeseli izleyen çoğunluğu Suriyeli bazı kadınların gözyaşlarına hakim olamayarak ağladığı görüldü.

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör:
Etiketler: "Savaşta, En, Büyük, Mağduriyeti, Kadınlar, Yaşıyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı