301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Kasım 2014 - Salı 09:08
 
Sri Lanka: Yeni Hedef Müslümanlar
Ülkedeki baskı rejiminden ve halkın çoğunluğunu oluşturan baskın kültürden bunalan Sri Lanka Müslümanları, dünya Müslümanlarını yanında görmek istiyor.
Yaşam Haberi
Sri Lanka: Yeni Hedef Müslümanlar

Sri Lanka, Hazreti Adem’in cennetten yeryüzüne indiği topraklar olarak bilinir. Araplar tarafından Serendip Adası olarak adlandırılır. Çayın ana vatanı sayılır. Dünya bu adayı Seylan Adası olarak tanır.  Sri Lanka aslında hem coğrafi hem de kültürel olarak Hindistan’ın etki alanında yeralmasına rağmen bağımsız bir ada devletidir. Hindistan alt kıtasına 50 kilometre kadar uzakta, Hint okyanusu içerisinde büyükçe bir adadır. Halkın yüzde 70’i Budisttir. Sinhaların egemen olduğu ülkede yüzde 12 kadar Hindu ve yüzde 10 da Müslüman bulunur. Cemaat’i İslami’nin ağırlığının bulunduğu Sri Lanka, Tamil Gerillalarının ortadan kaldırılması ile Müslümanların yavaş yavaş hedefe oturtulduğu ve yakın zamanlarda yeni bir sorun bölgesi olarak karşımıza çıkması muhtemel bir tehlikedir.

 

Asırlarca Sömürgeciler Tarafından Yönetildi

 

Sri Lanka’yı ilk sömüren Batılı ülke Portekiz’dir. 1505 yılında Portekizliler, daha sonra ise Hollandalılar ve İngilizler Sri Lanka’ya gelmiştir. İngilizler 1796 yılından 1948 yılına kadar 150 yıl adada hüküm sürmüşler. Ancak 1972 yılında Sri Lanka tam bir cumhuriyet olmuş. Ülkenin şu anki nüfusu 21 Milyon. Yüzde 70’i Sinhalar, yüzde 18’i Tamillerden oluşuyor ve Tamil sorununun temelinde de sömürgeciler var.

 

Tamil Sorunun Temelinde Ne Var?

 

Böl ve yönet politikası ile toplumları birbirlerine düşürerek iktidarlarını sürdüren İngilizler Tamil halkına o dönemde birçok ayrıcalık tanınmış ve Sinhala halkını Tamillere karşı kışkırtmıştı. Ülkenin en büyük ekonomik gücü olan tarım faaliyetlerinin tamamı Tamillere bırakılmış, ülke yönetimi, eğitim kurumları ve ticari işletmeler Tamil halkına teslim edilerek ülkenin yüzde 70’ini oluşturan Sinhalalar ile karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştı. Ülke, 1948’de bağımsızlığını kazandıktan sonra Tamiller kendilerine verilen ayrıcalıklı ortamı kaybetmemek, Sinhalalar ise tam bağımsızlıklarını elde edebilmek için siyasi ve sosyal çatışma yaşadılar.

 

Sorun Alanlarının Müslümanları İlgilendiren Boyutu

 

30 yıl devam eden savaş Tamil gerillalarının mağlubiyeti ile sonuçlansa da her an yeniden ortaya çıkma ihtimal var.  Sri Lanka’daki Tamil sorununun dünya Müslümanlarını ilgilendiren boyutu ise şudur; Sri Lanka devleti ile Tamil gerillaları arasındaki çatışmalarda Müslümanlar taraf olmazken zaman zaman Tamillerin ve zaman zaman da devletin saldırısına da uğramışlardı. Şimdi Tamilleri bitiren Sri Lanka devleti ve ülkedeki Budistlerin hedefinde Müslümanlar var. Her an bu ülkede ciddi problemler çıkabilir.

 

Sri Lanka Müslümanları Ümmeti Yanında Görmek İstiyor

 

Ülkedeki baskı rejiminden ve halkın çoğunluğunu oluşturan baskın kültürden bunalan Sri Lanka Müslümanları, dünya Müslümanlarını yanında görmek istiyor.

 

Sri Lanka İçin Ne Yapılabilir?

 

Sri Lanka için biz neler yapabiliriz? Öncelikle Müslümanların eğitimine katkı sağlayabilecek her türlü girişime destek olabiliriz. Başarılı gençlerin Türkiye’de eğitim görmelerine aracı olabiliriz. Bu ülkeden gelecek gençleri Türkiye’deki sivil topluma ve cemaatlere tavsiye edebilir ve eğitimlerine katkı sağlayabiliriz. Ülkedeki yetimlere yönelik destek çalışmalarımız olabilir.

 

 Müslümanlar Tamillere Sahip Çıkmalı

 

Sri Lanka Müslümanları ile Türkiyeli işadamları arasında sağlam ilişkilerin kurulması her anlamda faydalı olacaktır.  Ülkedeki İslami cemaatler ve entelektüel kişilerle işbirliği ile Tamillerin bölgelerinde Kur’an-ı Kerim ve İslami davet çalışmalarına katkı sağlayacak materyallerin dağıtımına katkı sağlayabiliriz. Tamil dilinde çok sayıda İslami eser bulunmakta. Uzun yılların getirdiği sorunlar nedeniyle Tamil toplumunun İslam’a yöneldiğine yönelik çokça araştırma bulunuyor.

 

Sri Lanka’da devletin bütün yasaklamalarına rağmen Müslümanlar ciddi medreselere sahipler. Çocuklar zorunlu olan devlet okullarında eğitim gördükten sonra kalan zamanlarında bu medreselere geliyor ve burada yatılı kalarak İslami eğitimlerini alıyorlar. Bu medreselere ve özellikle hafızlık yapan öğrencilere yönelik yardım çalışmaları yapabiliriz. Kabaca ifade edecek olursak; Sri Lanka’da bir hafız da sen yetiştir tarzında yardım çağrıları yapabiliriz.

 

Kaynak: (Yeni Akit) - Yeni Akit Gazetesi Editör:
Etiketler: Sri, Lanka:, Yeni, Hedef, Müslümanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı