RADYO DİNLEMEK İÇİN PLAY TUŞUNA TIKLAYINIZ
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Kasım 2014 - Pazar 09:45
 
"Umut Çorbası" Seferberliği
İstanbul'da bisikletleriyle gece boyunca göçmenlere sıcak çorba dağıtan gönüllüler: "Sokaklarda ya da kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılmış insanlara bakıp, yoklarmış gibi yaşamaya devam edemeyiz" diyor.
Yaşam Haberi

İstanbul'da bisikletleriyle gece boyunca göçmenlere sıcak çorba dağıtan gönüllüler: "Sokaklarda ya da kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılmış insanlara bakıp, yoklarmış gibi yaşamaya devam edemeyiz" diyor.  Amaçları, ülkelerindeki savaşlardan kaçarak Türkiye'ye sığınan insanlara yalnız olmadıklarını hissettirmek.

Bisikletleriyle İstanbul’u semt semt pedallıyorlar. Herkesin uyuduğu saatlerde çıkıyorlar sokaklara.  İlk durakları Şefkat-Der’in Beyoğlu’ndaki Evsizler Evi. Orada yaşayan evsizlerin kaynattıkları çorbaları termoslara doldurup yola koyuluyorlar. Güzergâhları ülkelerindeki savaşlardan kaçarak Türkiye’ye sığınan göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı yerler. Gece boyunca sokaklarda, parklarda, alt geçitlerde ve hastanelerin acil servislerinde rastladıkları sığınmacılara sıcak çorba dağıtıyor, onların dertlerini dinliyorlar. Kimi öğrenci, kimi garson, kimiyse engelli... Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği gönüllüleri, “sokaklarda ya da kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılmış insanlara bakıp, yoklarmış gibi yaşamaya devam edemeyiz” diyorlar.

 

Amaç Yalnız Olmadıklarını Hissettirmek

Kış yaklaşırken Şefkat-Der’in "Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği" de gönüllülerin katılımıyla genişliyor. Amaç, havaların soğuduğu bugünlerde devlet kurumlarını ve sorumluları harekete geçirmek. Gönüllüler, İstanbul’da sayılarının 10 bine yakın olduğunu tahmin ettikleri evsizlere “yalnız değilsiniz” mesajı vermeye çalışıyor. Bunun için her gece 23.30’da Evsizler Evi’nde kaynayan çorbaları termoslarına doldurup İstanbul’daki göçmenlere ve evsizlere dağıtmaya çıkıyorlar.

Arapça Öğreniyorlar

"Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği"nin mobil dağıtım ekibi olan bisikletli gönüllüleri, sokaklarda rastladıkları mültecilerin çoğunun Türkçe bilmediğini ifade ediyor. Kendilerini görünce sığınmacıların yüzlerinde beliren şaşkınlıktan çok etkilendiklerini söyleyen gönüllüler, onlarla daha sağlıklı iletişim kurabilmek için Arapça öğrenmeye çalıştıklarını söylüyor. Sığınmacıların asla ihtiyaçlarından fazlasını kabul etmediklerini vurgulayan gönüllülerden Özgür Gönülalan, çorba dağıtımı esnasında yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Engelsiz Pedallar Derneği organizasyonlarında ve günlük hayatlarımızda bisiklet kullanırken İstanbul’un birçok semtinde evsizlerin sur içlerinde, parklarda, geçitlerde zor koşullarda yaşadıklarını gözlemliyorduk. Onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi araştırırken yolumuz Şefkat-Der ile kesişti. Çorba dağıttığımız evsizlerin yüzlerinde önce bir şaşkınlık ifadesi beliriyor. İnanmakta güçlük çekiyorlar. Fakat sonrasında gelen minnettarlık ve mutluluk hisleri de bizim içimizi ısıtıyor.”

 

Termosa İhtiyaçları Var

Bisikletli gönüllüler, şimdilik 10 kişilik bir ekip. Gönüllülerden Utku Erdoğan, “Çorba dağıtımına bir kere katılan arkadaşlarımız, sonraki günler de gelmek istiyor. Engelsiz Pedal olarak tanıştığımız engelli arkadaşlarımız da bize katılıyorlar. Sayımız artmasa da sabit kalması bizim için yeterli” diyor. Grubun üyelerinden Elif Dermihan ise “Çorba Mobil” adında bir kasalı bisiklet tasarlattırıp üretmek istediklerini anlatıyor. Gece geç saatlere kadar soğukta pedal çevirdikleri için grup üyeleri daha iyi termoslara ihtiyaç duyuyor. Tek bir dolumda 6-7 saat dağıtımda kalmak istediklerini söyleyen Demirhan, “Kendi imkanlarımızla aldığımız termoslar sürekli sorun çıkartıyor ve ısıyı çok çabuk kaybediyorlar. Bu yüzden daha iyi termoslara ihtiyacımız var. Dışarıda bizler de çok rüzgar yiyoruz, yağmur yağdığındaysa her şey daha da zorlaşıyor. Kaliteli bisiklet giyimine ihtiyacımız var” anlatıyor.

Kaynak: (Al-Jazeera) - Al-Jazeera Türk Editör:
Etiketler: "Umut, Çorbası", Seferberliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı