301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Aralık 2014 - Pazartesi 16:33
 
VUSLAT DERGİSİ ARALIK SAYISI ÇIKTI
Vuslat Dergisi Aralık sayısında, Osmanlı'nın son Şeyhülislamı Mustafa Sabri Efendi'nin hayatını, mücadelesini sayfalarına taşıyor. Dergi, "Mücahid Bir Ãlim Mustafa Sabri Efendi", manşetiyle çıktı...
Dergi Haberi
VUSLAT DERGİSİ ARALIK SAYISI ÇIKTI

Çileli Bir Hayatın Adı: Mustafa Sabri Efendi

Son dönem Osmanlı İslâm âlimlerinden Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi (rh.a.), 1869 tarihinde Tokat’ta doğmuştur. İlk tahsilini Tokat’ta yapmıştır. Daha sonra Türkiye’nin birçok yerinde ilim halkalarında ilim tahsiline devam etmiştir. 

Kemalizm’e Karşı, İslam’ı Savundu

Mustafa Sabri Efendi, Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyetin kuruluşunun olduğu dönemlerde yaşamıştır. Onun yaşadığı dönem, gerçek âlimlerin ateşten gömlek giydiği dönemlerdir. Çünkü o dönemde halk, Kemalizm’in baskısıyla İslâm’dan uzaklaştırılmaya çalışıldığı dönemlerdir. Hilâfetin kaldırılması ve Cumhuriyetin kurulduğu dönemlerde âlimler, ya yeni kurulan gayr-i İslamî rejimle barışık yaşayacaklardı ya da o rejime karşı durup gerçek bir İslam âlimi olmaya yönünde tercihte bulunacaklardı. İşte Mustafa Sabri Efendi’de, İslâm Nizamı’ndan vazgeçmek yerine, Kemalizm’in kurduğu gayr-i İslamî laik düzenden beri olduğunu, fikri hür, vicdani hür bir şekilde bütün dünyaya beyan etmiştir. 

Mustafa Sabri Efendi’nin davası İslâm Nizamı’ydı. O, Batı kültürünün bir küfür kültürü olduğunu, bunun Türkiye’de kabul görmesinin Türkiyeli Müslümanların manen ölmesi anlamına geldiğine inanıyordu. Mustafa Sabri Efendi, İslâm Hilâfeti’ni red etmenin, İslâm’ı red etmekle ile eş değer olduğunu insanlara izah ediyordu. Bunun için, İslâm Milleti’nin vahdetini sağlayan Hilâfet, mutlaka devam etmeliydi. 

Kalemini Kılıç Gibi Kullandı

Yaşadığı dönemde ilmini, bilgisini, hayatını, İslâm’ın gerçek mânâda yaşanmasına ayırdı. Bunun için çok çile çekti. Birçok yere hicret etmek zorunda kaldı. İslâm inancı uğruna kalemini bir kılıç gibi kullandı. 

Fikri mücadelesini çıkardığı “Yarın Gazetesi” ve yazdığı çok önemli eserlerle ortaya koydu. Kitaplarını, çok büyük ekonomik zorluklarla içerisinde yazdığı dönemlerde, Türkiye yönetimi tarafından yasaklandı. İlmî çalışmalarıyla, modernist düşünceye reddiyeler kaleme aldı. Ehl-i Sünnet çizgisinin mücadelesini verdi… Hayatından vazgeçti, Tevhidî çizginden taviz vermedi… Kurutuluşun Batı da değil, İslâm’da olduğunu her yerde dile getirdi… Ehl-i Sünnet’i, hafife alan o ödemin ulemâsıyla ilmî münakaşalar gerçekleştirdi…

O Vatan Hanini Değil, İslam Ümmetinin İtibar Kahramanıdır

Cumhuriyetin ilk yıllarında Laik Kemalist yönetime muhalif olduğu için, vatan haini ilan edildi. Bundan dolayı bir daha Türkiye’ye dönmemek üzere Mısır’a hicret etti.

Her şeyi İslâm için yapan Mustafa Sabri Efendi, İslâm’ın başımızın üzerinde bulunması gerektiği konusunda şunları söyler:
“Ben, Müslümanların mesud bir dünya üzerine çıkmasını samimî vicdanımla arzu ettiğim halde, dinimizin üzerine basarak erişebileceğimiz yüksek dünyamıza da lânet ederim. Biz, o yüksek dünyaya çıktığımız zaman İslamiyet de, tutup yapışan elimizle başımızın üzerinde bulunmalıdır.”

Mustafa Sabri Efendi, Kahire’de Vefat Etti

Mustafa Sabri Efendi, 12 Mart 1954 yılında Kahire’de vefat etmiştir. O, İslâm ümmetine örnek bir mücadele, bir dâvâ adamının nasıl olması gerektiğini hayatıyla ortaya koymuş ayrıca bu gerçeği anlatan onlarca ilmî eser miras bırakmıştır.

Dergide Yazısı Olan Yazarlar

Mustafa Özcan, Mustafa Çelik, Mustafa Armağan, Muhammed Beşir Beşir, Prof. Dr. Adnan Demircan, Hüseyin Kerim Ece, Ahmet Varol, Abdullah Dai, Muhammed İslamoğlu, Yakup Paslı, Halil Kara, Murat Said Özdemir…

Kaynak: Editör:
Etiketler: VUSLAT, DERGİSİ, ARALIK, SAYISI, ÇIKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı