​ABD, Venezuela’ya uyguladığı petrol yaptırımlarını sıklaştırıyor

DÜNYA 7 Haziran 2019 15:25
Videoyu Aç ​ABD, Venezuela’ya uyguladığı petrol yaptırımlarını sıklaştırıyor

ABD Hazine Bakanlığı, Venezuela’nın petrol firmasına seyreltici taşıyan uluslararası kargo firmalarına yaptırım uygulanabileceği açıklamasıyla, devlet petrol şirketi PDSVA’ya olan baskısını arttırdı.

ABD Hazine Bakanlığı internet sitesinden yaptığı açıklamada,  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yaolan baskısını artırmak amacıyla devlet petrol şirketi PDSVA’nın gelirine erişimini engellemek için bu kararı aldığını açıkladı.

 PDVSA, uzun bir süredir  ham petrolü ihraç edilebilecek seviyeye çıkarmak için ABD’den petrol seyrelticisi ithal ediyordu.

Ancak, bu ticaret geçtiğimiz Ocak ayında yasaklanınca Venezuela başka ülkelerden seyreltici aramaya başladı.

Venezuela’da kendisini geçici devlet Başkanı ilan eden muhalefet lider, Juan Guaido 2018 başkanlık seçimlerinin illegal olduğunu ileri sürerek, başta ABD olmak üzere birçok Batı ülkesinindesteğini aldı.

ABD’li bir yetkili konu ile ilgili yaptığı açıklamada, mevcut yaptırımlar üzerindeki olası bir ihlal ile karşı karşıya kalmamak adına yaptırımlarını sıklaştırdıklarını belirterek, Maduro rejimin PDSVYA’yı sömürmesinin izin verdiğini ifade etti.

Reuters’a açıklama yapan yetkili, uluslararası şirketlerin formülün değiştirilmesi konusunda PDSVYA ile ilişkilerinim sürdürülmesinin risk altında olduğunu belirterek, gelecekte yaptırımlara tabi tutulabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Yetkili, Venezuela’dan tedarike devam eden yabancı şirketler hakkında yorum yapmaktan kaçınırken onları büyük küresel şirketler olarak tanımladı.

ABD’nin yaptırımları sebebiyle Venezuela’nın petrol ihracatı Mayıs ayında yüzde 17 düştü.

Yetkili, ABD’nin önümüzdeki haftalarda Venezuela’ya daha çok ekonomik ambargo uygulaması başlatmasını planladığını söyledi. Rus haber ajansı Dışişleri Bakanlığı’ndan alıntıladığı haberde, Rusya’nın gerekirse Venezuela’ya daha fazla askeri uzman göndermeye hazır olduğu bilgisi yer aldı.

Haberde, Moskova’nın Karakas’a Rus askeri sayısındaki artışı dışlamadığı belirtildi.

Moskova yönetimi, Rus askerlerinin Venezuela’dan tamamen çekilmesi durumunda, kendisine destek verdikleri Nicolas Maduro’ya yönelik darbe gerçekleştirilebileceğini düşünüyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL