"Avustralya vatandaşlarını Suriye'den almalı"

SURİYE 18 Nisan 2022 14:40
Videoyu Aç "Avustralya vatandaşlarını Suriye'den almalı"

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, Suriye'deki Roj ve El Hol kamplarında tutulan 46 vatandaşını ülkesine alması için Avustralya hükümetine çağrıda bulundu.


Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, Suriye'deki Roj ve El Hol kamplarında tutulan 46 vatandaşını ülkesine alması için Avustralya hükümetine çağrıda bulundu.

Pazar günü yayımlanan açık mektupta 10 BM raportörü, Suriye Demokratik Güçlerinin kontrolü altındaki kamplarda tutulan çocuk ve kadınların durumundan derin endişe duyulduğunu belirtti.

Avustralya hükümetine hitap eden mektupta, bu 46 kişinin geri getirilmesinin tek insani ve yasal çözüm yolu olduğu söylendi.

Uzmanlara göre, IŞİD'e yakınlıkları iddiasıyla kamplarda tutulan Avustralyalıların durumu "sefalet içinde ve belirsiz".

BM uzmanları kamplardaki kadınların bazılarının Suriye'ye gitmek için zorlanmış ve insan ticaretine maruz kalmış olabileceğini düşünüyor.

'Daha az radikal' IŞİD militanları ve aileleri el Hol'dan Roj kampına gönderiliyor

Almanya, Suriye’de IŞİD kampındaki 10 kadın ve 27 çocuğu ülkeye getirdi

Öte yandan, Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne pazar günü yaptığı açıklamada hükümetin konuya ilişkin araştırmasını sürdürdüğünü belirtti.

ABC devlet televizyonuna konuşan Payne, "Avustralyalıların çocukları kendini bu şartlarda buldu çünkü aileleri savaş bölgesine kendilerini attı." ifadelerini kullandı.

BM uzmanları durumun karmaşıklığının Avustralya hükümetinin eylemsizliğini haklı çıkarmayacağını söylüyor.

Save the Children Avustralya'nın Başkan Vekili Mat Tinkler'a göre ise Alman, İsveç ve Hollanda vatandaşlarının yakın zamanda ülkelerine geri getirilme örnekleri, Avustralya'ya bunun mümkün olduğunu gösteriyor.
Kaynak : Euronews /AFP
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL