​Bangladeş: Daha Fazla Arakanlı Mülteci Kabul Edemiyeceğiz

İSLAM DÜNYASI 1 Mart 2019 14:07
Videoyu Aç ​Bangladeş: Daha Fazla Arakanlı Mülteci Kabul Edemiyeceğiz

Bangladeş, 700 binden fazla Arakanlının, Myanmar’daki askeri saldırılardan kaçarak kendisine sığınmasından yaklaşık 16 ay sonra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) artık daha fazla Arakanlı mülteciyi kabul edebilecek durumda olmadığını bildirdi.Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahidul Hak, BMGK’nın Myanmar oturumunda yaptığı konuşmada, "Bangladeş'in Myanmar'dan daha fazla insanı kabul edebilecek pozisyonda olmadığını üzülerek bildirmek zorundayım" dedi.

Hak, Myanmar'ı, Arakanlı mültecilerin geri dönüşüne ilişkin boş vaatlerde bulunma ve mültecilerin geri dönüşünü engellemek için çeşitli yöntemler uygulamakla suçladı.

Myanmar tarafından uygun koşullar sağlanmadığı için tek bir Arakanlının dahi ülkesine dönemediğini kaydeden Hak, Arakan krizinin sadece kamplarda yaşayan Arakanlıları mültecileri değil aynı zamanda Bangladeş'in ekonomisi, sosyal yapısı ve güvenliğini de olumsuz yönde etkilediğini sözlerine ekledi.

BMGK’nın 15 üyesi, Arakan kriziyle nasıl başa çıkılacağı konusunda bölünmüş durumda.BMGK’nın Batılı üyeleri ile Myanmar'ın müttefiki olan Rusya ve Çin bu konuda sık sık karşı karşıya geliyor.

Çin'in Birleşmiş Milletler Büyükelçi Yardımcısı Wu Haitao, bu durumun temelde Myanmar ve komşusu Bangladeş arasında bir sorun olduğumu savunarak, "İki ülke bunu çözmek için çalışıyor" yorumunda bulundu.

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy de bu görüşe katıldığını ifade etti.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Cohen ise, “Uluslararası toplum, dünyadaki en büyük mülteci kampını görmezden gelemez" dedi.

Myanmar, ülkeye geri dönecek mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu Ocak ayından bu yana ifade etse de, BM, Arakanlıların Myanmar’a geri dönüşü için şartların henüz olgunlaşmadığına dikkat çekiyor.

Arakanlılar ise, Myanmar’a geri dönmeden önce güvenlik sağlanması ve vatandaşlık olarak tanınmaları yönünde garanti istediklerini söylüyor.

BM, İngiltere ve diğer ülkeler Myanmar'ı, Arakanlı Müslüman azınlığa karşı ‘etnik temizlik’ yapmakla suçlarken, Myanmar bu yöndeki tüm suçlamaları reddetti.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL