​FKÖ: İsrail, Kudüs’te etnik temizlik yapıyor

FİLİSTİN 11 Mayıs 2020 22:57
Videoyu Aç ​FKÖ: İsrail, Kudüs’te etnik temizlik yapıyor

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), kamu ve güvenlik kurumlarındaki yetkililere kadar uzanan gözaltı operasyonlarının ardından İsrailli yetkilileri Kudüs'te etnik temizlik kampanyası başlatmakla suçladı.

FKÖ Yürütme Komitesi, FKÖ'ye bağlı Ulusal Halk Kongresi Genel Sekreteri Bilal en-Netşe de dahil 13 sivili gözaltına alması, evlere baskın yapılması ve haklarında Şin Bet’e rapor sunulması gibi İsrail’in işgal altındaki Kudüs ve çevresindeki vatandaşlar ile yetkililerin haklarına yönelik artan ihlallerini kınadı.

FKÖ Yürütme Komitesi üyesi Hanan Eşravi konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İşgal altındaki Kudüs ve çevresini etkileyen günlük organize terörizm, işgal devletinin etnik temizlik, zorla tehcir etme ve ırksal ayrımcılığı hedefleyen planlarına yönelik politika ve yaklaşımının gerçek bir göstergesi. Bu tehlikeli ve yıkıcı uygulamalar, Filistin hükümetinin işgal altındaki Kudüs'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele çabalarını engelleme çabası çerçevesinde geliyor. İşgalci güç, Kudüslülerin sağlık durumunu görmezden gelerek, Filistin'e yönelik sağlık ve mali yardım sağlama çabalarını engelledi.”

Eşravi’nin bu suçlamaları, İsrail'in, FKÖ'ye bağlı Ulusal Halk Kongresi Genel Sekreteri Bilal en-Netşe’nin yanı sıra yardımcıları Imad el-Eşheb ve Imad Avad, İslami Vakıflar bünyesinde görevli Şeyh Mustafa Ebu Zehra, gazeteci Tamir Ubeydat ve aktivist Ranya Hatim’in de aralarında olduğu 13 Filistinliyi gözaltına almasının ardından geldi.

İsrail polisi, gözaltına alınan kişilerin Filistin yönetimi lehine yasak faaliyetler yürüttüğünü ve İsrail içinde bu tür faaliyetlerde bulunmalarını yasaklayan yasaya aykırı olarak Filistin yönetiminden para aldıklarını iddia etti.

Filistin Mahkumlar Kulübü’ne göre İsrail, yılın başından bu yana  Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hadmi ve Kudüs Valisi Adnan Gays da dahil şehirdeki 600 kişiyi gözaltına aldı.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...