"Irak savaşının yasadışı olduğu uyarısını yaktım"

DÜNYA 8 Ocak 2022 22:50
Videoyu Aç "Irak savaşının yasadışı olduğu uyarısını yaktım"

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in şövalye unvanının geri alınması için başlatılan kampanya ses getirmeye devam ederken, eski Savunma Bakanı Geoff Hoon tarafından dün gece çok konuşulacak bir iddia ortaya atıldı.

 

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in şövalye unvanının geri alınması için başlatılan kampanya ses getirmeye devam ederken, eski Savunma Bakanı Geoff Hoon tarafından dün gece çok konuşulacak bir iddia ortaya atıldı.

Hoon, Irak savaşıyla ilgili kitabından yaptığı alıntıda, “İngiltere Başbakanı, 2003 Irak işgalinin yasadışı olabileceğini söyleyen gizli bir notu yakmamı emretti” ifadeleri kullandı. Daily Mail’in haberine göre, bu gelişme, Blair’a verilen şövalye unvanının elinden alınması kampanyasını destekleyenler için önemli bir koz sayılıyor.

Gazeteye göre, ilk kez 2015 yılında ortaya çıkan iddiayı Blair  ‘saçmalık’ olarak nitelendirdi. Irak savaşı döneminde görev yapan Hoon ise iddiaların doğru olduğu konusunda ısrar ediyor.

Gizli tavsiyeyi Blair'in Özel Kalem Müdürü ve Başdanışmanı Jonathan Powell'ın ilettiğini aktaran Hoon, okunmasının ardından gizli yasal tavsiyenin yok edilmesinin kendisinin baş özel sekreterine 'kesin bir dille' söylendiğini belirtti. Hoon, Savunma Bakanlığı'nın meseleden derinden rahatsız olduğunu belirterek, notu yakmak yerine bir kasada sakladıklarını kaydetti.

Hoon kitabında ayrıca, Blair’in eski ABD Başkanı George W. Bush ile ‘kanlı bir anlaşma’ imzaladığı iddiasında da bulundu. Ayrıca, Blair’in ABD’ye İngiliz parlamentosunu üyelerinin savaşa karşı oy kullanması halinde İngiliz kuvvetlerin savaşa dahil olmayacağını söylediğini aktardı.

Eski Savunma Bakanı, Başbakanlık Basın Ofisi’ni Saddam Hüseyin'in ordusundan gelen tehdidi abartan yanlış raporların arkasında durmakla suçlarken, Blair’in savaş suçundan kaçmak için kendisini görevden aldığına dikkati çekti.

İddialar, İşçi Partisi’nin Blair’den şövalyelik unvanının geri alınmasını talep eden dilekçeye imza atanların sayısının 680 bini geçtiğini açıkladığı bir dönemde geldi.

Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL