​İran: Olası ABD saldırısı için uyarı aldık

DÜNYA 22 Haziran 2019 00:37
Videoyu Aç ​İran: Olası ABD saldırısı için uyarı aldık

İranlı yetkililer, Tahran’ın dün gece Umman aracılığı ile ABD Başkanı Donald Trump’tan bir mesaj aldığını ve mesajda ABD’nin İran’a saldıracağı uyarısında bulunulduğunu ifade etti.

İranlı bir hükümet yetkilisi, Trump’ın dün gece Umman aracılığıyla İran’a mesaj gönderdiğini, ABD Başkanı’nın mesajında İran’a saldıracakları tehdidinde bulunduğunu ifade etti. İsmi açıklanmayan İranlı yetkili, Trump’ın mesajına cevap vermeleri için İranlılara süre tanıdığını belirtti. 

Reuters’a konuşan iki yetkili, Trump’ın Tahran yönetimi ile birkaç konuda görüşmek istediği ve cevap için kısa bir sürenin olduğu söylemini aktardı. Yetkililer, İran’ın verecek hızlı kararının İran Dini Lideri Ali Hamaney’e bağlı olduğunu ifade etti.

Diğer bir yetkili ise açıklamasında, “Hamaney’in herhangi bir müzakereye karşı olduğunu açıkça belirttik. Ancak karar vermesi üzerine mesaj kendisine iletilecek. Umman yetkilisi bize Trump’ın mesajını getirirken aynı zamanda, İran’a yapılacak herhangi bir saldırının bölgesel ve uluslararası sonuçları olacağını da iletti” dedi.


Trump, İran’ı vurma emri verdi

New York Times gazetesi, İran’ın ABD insansız hava aracı vurmasını ‘büyük bir hata’ olarak niteleyerek, İran’a misilleme yapacağının ipucunu veren ABD Başkanı Donald Trump’ın, Savunma Bakanlığına (Pentagon) önce İran’ı vurma emri verdiğini ancak birkaç saat sonra emri uygulamaktan vazgeçtiğini yazmıştı.

Gazete, ABD’li yetkililerin, Trump’ın ilk etapta bir dizi İran hedeflerine yönelik saldırı yapmayı kabul ettiğini aktardı.

Gazete, saldırı planının neden geri çekildiği, saldırının ertelenmesinde Başkan Donald Trump’ın bir strateji değişikliği olup olmadığı ve saldırının ileri bir tarihe alındığı konusunda net bir bilginin bulunmadığını da belirtti.

Üst düzey bir ABD yetkilisi ise operasyon sürecinin hazırlık aşamasında olduğunu belirtti.
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL