“İSRAİL” KOVİD-19 AŞILARININ GAZZE’YE GİRİŞİNİ ENGELLEDİ!

İSLAM DÜNYASI 16 Şubat 2021 08:49
Videoyu Aç “İSRAİL” KOVİD-19 AŞILARININ GAZZE’YE GİRİŞİNİ ENGELLEDİ!

Filistin Sağlık Bakanlığı, “İsrail”in koronavirüs aşılarının Gazze Şeridi’ne girişini “keyfi” olarak engellediğini belirtti.

Diğer yandan Filistin yönetimi halka yönelik aşılama sürecinin ertelendiğini açıklarken vaka sayılarında artış sürüyor.

Sağlık Bakanı Mey Keyle yaptığı açıklamada “İsrail”in, Gazze Şeridi’ndeki Kovid-19 hastaları için yoğun bakım odalarında ve acil servislerde çalışan sağlık görevlilerine tahsis edilen 2 bin doz Sputnik V aşısının bölgeye girişine engel olduğunu söyledi.

Keyle, “Tüm uluslararası geleneklere, yasalara ve sözleşmelere aykırı olan bu keyfi işlemden tamamen işgal güçlerinin sorumlu” olduğunu ve Bakanlığın “aşıların hızlı bir şekilde (bölgeye) girmesi için” uluslararası örgütlerle temas halinde olduğuna dikkat çekti.

Aşılama Tarihi Ertelendi

Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktivitelerini Koordinasyon Birimi (COGAT), Filistinlilerin Gazze Şeridi’ne bin doz aşı nakli talebinde bulunduğunu onayladı. COGAT tarafından yapılan kısa açıklamada “Talep inceleniyor ve yönetimin onayını bekliyoruz” dedi.

Filistin topraklarında vaka sayıları yeniden yükselmeye başlarken, Filistin yönetimi pazartesi günü aşıların gelişinin gecikmesi nedeniyle halkın koronavirüse karşı aşılama sürecinin ertelendiğini duyurdu.

Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin virüse karşı aşılanma sürecinin, sağlık personeline yönelik aşılama çalışmalarının bitmesinin ardından bu ayın ortalarında başlaması gerekiyordu.

Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL