​İsrail’in Batı Şeria’ya yönelik Ramazan kararları

FİLİSTİN 23 Nisan 2019 12:02
Videoyu Aç ​İsrail’in Batı Şeria’ya yönelik Ramazan kararları

İsrail hükümeti, Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktiviteleri Koordinasyon Birimi (COGAT) aracılığıyla, mübarek Ramazan ayı vesilesiyle Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilere uygulanacak bir takım sınırlama ve olanakları açıkladı.

Açıklamaya göre, geçiş kapıları uzun süre açık kalacak ve Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin İsrail’deki akrabalarını ziyaret etmelerine izin verilecek.

Alınan karara göre, Batı Şeria'da yaşayan yaklaşık 150 bin evli Filistinlinin İsrail’e girişine izin verilecek. Ancak diğer taraftan, Mescid-i Aksâ’da ibadet edeceklerin sayısında sınırlama yapılacak.


İsrail’in Ramazan vesilesiyle aldığı kararlar şunlar;

16 yaş altı veya 40 yaşın üzerindeki erkekler ve yaşları ne olursa olsun kadınlar namaz kılmak amacıyla Mescid-i Aksâ’ya hiçbir izne gerek kalmadan girebilecek. Ancak, 30 ila 40 yaş arasındaki erkeklerin Filistin İrtibat Ofisi aracılığıyla giriş izni alması gerekecek.

Ramazan ayı ve Ramazan bayramında, Batı Şeria'da yaşayan yaklaşık 150 bin evli Filistinlinin yaş kısıtlaması olmadan her hafta pazar-perşembe günleri arası 08:00-22:00 saatleri içerisinde İsrail’e girişine izin verilecek.

Arap ülkelerinden gelen 700 kişiye Batı Şeria’daki akrabalarını ziyaret izni verilecek. İzin almak için başvurular Filistin İrtibat Ofisi üzerinden yapılacak.

700 Filistinli vatandaşın Ben Gurion Uluslararası Havaalanı üzerinden yurtdışına seyahatlerine izin verilecek.

‘48 Arapları' olarak bilinen İsrail vatandaşlarının Batı Şeria’ya girmesi, alışveriş yapması ve Filistin ekonomisinin canlanması için Batı Şeria ve İsrail arasındaki geçiş kapılarında çalışma saatleri uzatılacak.

Geçiş kapıları ile ilgili alınan kararlar ise şunlar;

Jalamah geçişi, ’48 Arapları’ ve Filistinlilerin araçları ile geçmeleri için hafta boyunca 22:00'a kadar açık kalacak. Ramazan Bayramı sırasında ise 24.00’a kadar açık olacak.

Dahiat al-Barid Kapısı, Mescid-i Aksa’da ibadet edenler için Cuma günleri 14:30-16:00 saatleri arasında açık olacak.

Cenin şehrindeki Tura geçişi, bölge sakinlerinin geçişi için saat 24.00’a kadar açık kalacak.

Nebi İlyas ve Cabara geçişleri saat 24.00’a kadar açık kalacak.

El-Jib geçişi, BMC ve VIP izin sahiplerine açık olacak.

Tulkarem Kapısı, 10.00-22.00 saatleri arasında açık kalacak.

Temas bölgesindeki kapılar ise akşam 22.00’a kadar açık olacak.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X