‘Kayıp Çocuk Alarmı’ uygulaması Türkiye’de

DÜNYA 7 Kasım 2021 11:42
Videoyu Aç  ‘Kayıp Çocuk Alarmı’ uygulaması Türkiye’de

Facebook’un birkaç yıldır bazı ülkelerde kullanıma sunduğu ‘Kayıp Çocuk Alarmı’ uygulamasının Türkiye’de de aktif edileceği açıklandı. Facebook yöneticisi Sezen Yeşil, ‘Kayıp Çocuk Alarmı’ uygulamasına dair detayları TBMM’ye sundu.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın başkanlığında yapılan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda sunum yapan sosyal medya devi Facebook; iş çevresi, kamu, kadın ve çocuklara yönelik eğitici, koruyucu projelerini açıkladı. Dijital Mecralar Komisyonu'nda yapılan açıklamalara göre Facebook’un “Kayıp Çocuk Alarmı” uygulaması Türkiye’de de kullanılmaya başlayacak.

ARAMA ÇALIŞMALARI İÇİN YARDIMCI OLACAK

Facebook Türkiye Direktörü Sezen Yeşil,  birçok ülkede kayıp çocukların ailelerine ulaştırılması için geliştirilen “Kayıp Çocuk Alarmı” uygulamasını duyurdu. Uygulama ile kayıp çocuğa ait fotoğraf ve bilgiler bölgede bulunan kullanıcılara gönderilecek. Kullanıcılar sayesinde elde edilen veriler bölgedeki emniyet birimlerine iletilecek ve bu sayede kayıp çocukları arama çalışmaları hızlandırılacak.

TBMM'de yapılan sunumda, Facebook tarafından geliştirilen uygulamanın başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede uygulandığının altını çizen Sezen Yeşil, “Facebook’un kayıp çocuk alarmı uygulamasının planlama çalışmaları devam ediyor. Uygulamanın Türkiye’de de Emniyet birimiyle birlikte uygulanmasını istiyoruz” dedi. Proje’ye göre kaybolan ya da kaçırılan çocuğun belirli kriterlerle sınırlanan fotoğrafı ve bilgileri, çocuğun kaybolduğu bölgede yaşayan halkın sosyal medya hesaplarına iletilecek. Bu sayede elde edilen veriler emniyet bünyesinde bulunan Kayıp Alarmı Koordinasyon Merkezi tarafından değerlendirilecek, çalışmalara başlanacak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL