​Libya, ABD’nin kara listesinde yer alan İran gemisine el koydu

LİBYA 28 Nisan 2019 22:31
Videoyu Aç ​Libya, ABD’nin kara listesinde yer alan İran gemisine el koydu

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Dışişleri Bakanlığı, ABD yaptırımlarına tabi bir İran kargo gemisine yükünü kontrol etmek amacıyla el konulduğunu bildirdi.

Bakanlığın Facebook hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Misrata Liman Müdürlüğü ve Misrata Gümrük Merkezi tarafından yürütülen araştırmalar sonucu Shahr e Kord isimli geminin İran menşeili olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Limanın dışında duran geminin ABD ve Avrupa’nın yaptırımlar listesinde olduğu görüldü. Savcıya, geminin yaptırımlar listesinde olduğu belirtildi" denildi.

Bakanlık ayrıca, 144 konteyner taşıyan geminin belgelere uygun olduğundan emin olmak ve yüklerini kontrol etmek amacıyla Misrata Limanı’na transfer edildiğini de bildirdi.

Marinetraffic.com sitesine göre, ABD Hazine Bakanlığı tarafından 5 Kasım 2018'den beri kara listeye alınan kargo gemisi 20 Nisan'da Bulgaristan'daki Burgaz limanından ayrılarak Misrata’ya doğru yol aldı.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Binbaşı Ahmed el-Mismari, bir İran gemisinin, kendilerine karşı güçlerin bulunduğu Misrata sahiline yaklaştığı konusunda uyarmıştı.

İran kargo gemisini yasadışı yollardan Misrata şehrine silah ve mühimmat taşımakla suçlayan el-Mismari, “Konteynırların silah ve mühimmat içerdiği kanıtlandıysa, bu uluslararası toplum için utanç verici olacaktır” demişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...