​NASA: Hindistan'ın anti-uydu füze testi korkunç

DÜNYA 3 Nisan 2019 10:19
Videoyu Aç ​NASA: Hindistan'ın anti-uydu füze testi korkunç

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Hindistan'ın geçtiğimiz hafta yaptığı anti-uydu füze testini korkunç bir şey olarak nitelendirdi.

NASA yetkililerinden Jim Bridenstine, Hindistan'ın 27 Mart'ta, dünyanın alçak yörüngesindeki anti-uydu füzesi denemesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bridenstine, deneme sonucu uydunun yaklaşık 400 parçaya ayrıldığını kaydederek, uzay boşluğunda ortaya çıkarılan bu kirliliğin Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) faaliyetini olumsuz etkileyeceğine dikkati çekti.    

Raporda, Hindistan’ın testi, dünyanın alçak yörüngesinde yapmasında ısrar ettiğine vurgu yapıldı.

Bridenstine, "Bu korkunç bir şey. ISS’nin geçtiği yörünge konumunda enkaz oluşumuna yol açmak berbat bir şey. Bu davranış insanlığın uzay yolculuğunun geleceğiyle uyumlu değil" dedi.

Hindistan, ABD, Rusya ve Çin'in uzaya anti uydu füze gönderme girişiminde bulunmuştu. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 27 Mart’ta yaptığı açıklamada, ülkesinin anti-uydu sistemi denemesi gerçekleştirdiğini ifade etti.

Modi yaptığı basın açıklamasında, “Hindistan, ABD, Rusya ve Çin'den sonra anti-uydu füzeleri kullanan 4. ülke olacak” dedi.

Hindistan’ın testi gerçekleştirdikten bir gün sonra konu ile ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ise, deneme testinin uzayda kaos oluşturabileceğini söyledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...