​Nijerya’da DEAŞ saldırısı: 5 ölü 14 yaralı

İSLAM DÜNYASI 5 Nisan 2020 01:37
Videoyu Aç ​Nijerya’da DEAŞ saldırısı: 5 ölü 14 yaralı

Nijerya’da DEAŞ militanları sivillere saldırarak en az 5 kişiyi öldürdü, 14 kişiyi yaraladı.

Alınan bilgiye göre, DEAŞ’a mensup aşırılık yanlıları, önceki gün Doğu’daki Maidiguri şehri yakınındaki, Uno köyünde en az 5 sivili infaz etti. Saldırının yerel saatle öğleden sonra 17.30 sularında gerçekleştiği, DEAŞ militanlarının Maiduguri'ye 20 km uzaklıkta içinde sivillerin olduğu aracı durdurarak yolculardan bir kısmını infaz ettiği bir kısmının ise kaçmayı başardığı öğrenildi.

AFP’ye açıklamada bulunan hükümet yanlısı milis liderlerinden Ebubekir Kolo, ‘’Şu ana kadar 5 sivilin ‘pala’ darbeleri ile öldüğünü tespit ettik, en az 14 kişiyi yaralı olarak kurtardık’’ dedi.

Ölü sayısının, ormandaki olası cesetler dolayısıyla artmasından endişe ediliyor. Ebubekir Kolo: ‘’Teröristler birçok insanı pala ile öldürdü, bazıları ormana kaçtı ve onları takip ettiler. Polisle birlikte bölgede arama yaptık ve beş kişinin cenazesine ulaşabildik. Ekip yetersiz olduğu için ormanın içlerine ilerleyemedik, çünkü biz de tehlike altındayız’’ diye konuştu.

Hükümet yanlısı milislerden biri olan İbrahim Liman ise, ‘’Ormanda çok sayıda ceset olduğunu düşünüyoruz, ancak imkânlarımız sınırlı, fazla ileri gidemeyiz, çünkü içerilerde teröristler var ve sayılarını ya da nasıl silahlandıklarını bilemiyoruz’’ dedi.

Saldırının gerçekleştiği Uno köyü, Yobe eyaleti ile Borno eyaletini birbirine bağlayan karayolunun üzerinde yer alıyor. Örgüt üyeleri genelde yol kesip ordu mensuplarını ve sivilleri öldürüyor. Geçen ay yine benzer bir vaka yaşanmış, bir konaklama tesisine saldıran DEAŞ, 30 sivili öldürmüştü. Nijerya ordusu, saldırılar arttığı için kontrol noktalarının bir kısmını kaldırmış ve örgütle savaşabilecek nitelikte karakollar oluşturmuştu. Geçen hafta  DAEŞ saldırısında 70 asker hayatını kaybetti.

Çatışmalarda 36 bin öldü, 1.8 milyon kişi göç etti

Nijerya'da faaliyetlerini sürdüren Boko Haram örgütünden ayrılan DEAŞ son yıllarda Nijerya ordusuna saldırılarını yoğunlaştırdı. Ancak son aylarda özellikle sivillerin hedef alınması dikkati çekiyor. Örgüt, uzun süredir ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştiriyor.

2005’ten beri süregelen çatışmalarda en az 36 bin kişi öldü, 1.8 milyon kişi ise göçe zorlandı. 
Kaynak : Şarkul Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X