​Paris’teki ayaklanmalar sokak savaşına dönüştü

DÜNYA 2 Aralık 2018 17:17
Videoyu Aç ​Paris’teki ayaklanmalar sokak savaşına dönüştü

Fransa’nın başkenti Paris'te gerçekleşen ayaklanmalara ilişkin, Associated Press tarafından yayınlanan ve sokak savaşını andıran görüntülerde, protestocuların arabaları yakıp, dükkanları yağmaladığı görüldü.

Garnier Sarayı’nın (Paris Opera Binası) çevresini yoğun bir duman kaplarken, meşhur Cafe De La Paix’in önü, hükümetin vergi ve sosyal politikasını protesto eden göstericiler tarafından ateşe verildi.

Fransız haber ajansı AFP de, Paris’in merkezindeki Rue de Rivoli tren istasyonunda, en az bir kişinin yaralanmasına yol açan ayaklanmanın görüntülerini yayınladı. Cumartesi günü, Paris’in merkezinde, bazıları metal sopa ve balta taşıyan maskeli eylemcilerin araçları ateşe verdiği ve bazı binaları meşaleyle yaktıkları görüldü.17 Kasım'da başlayan, benzin vergilerine getirilen zammı ve pahalı yaşam koşullarını protesto etmek amacıyla başlayan protestolar, hafta sonu göstericiler ve polisin çatışmasına varacak seviyeye ulaştı.


“Şiddeti hiçbir zaman kabul edemem"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G20 Zirvesi nedeniyle gittiği Arjantin dönüşünde, Paris’e ulaşır ulaşmaz, dünkü ayaklanma sırasında yaşanan hasarın boyutunu görmek üzere Arc de Triomphe’ye gitti.

Cumhurbaşkanı Macron, Paris'te devam eden 'Sarı Yelekliler'in eylemlerine dair yaptığı açıklamada, "Protestoya her zaman saygı duyarım, muhalifleri her zaman dinleyebilirim ancak şiddeti hiçbir zaman kabul edemem" dedi.

Macron, Arjantin'deki G20 Zirvesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Paris'te yaşananların meşru bir öfkenin barışçıl bir ifadesi olmadığını vurgulayarak, hiçbir şeyin polise yönelik saldırıya, iş yerlerinin yağmalanmasına, kamu ve özel binaların yakılmasına, insanlar ile gazetecilerin tehditlere maruz kalmalarına ve Zafer Takı'nın tahrip edilmesine gerekçe olmadığını dile getirdi.

Fransız lider, “Bu şiddetin failleri değişim istemiyor, iyileştirme istemiyor, kaos istiyor. Savundukları davaya ihanet ediyorlar. Kimlikleri tespit edilip adalet tarafından yargılanacaklar. Yarın döndüğümde ilgili bakanlarla görüşme yapacağım” diye konuştu.


OHAL önlemi masada

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, başkent Paris'te devam eden ‘Sarı Yelekliler’ protestolarının şiddet eylemlerine dönüşmesi sebebiyle, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için Olağanüstü Hal (OHAL) dahil tüm önlemleri düşündüklerini söyleyerek, barışçıl göstericilere müzakere çağrısında bulundu.

Avrupa 1 radyosuna demeç veren Griveaux, "Bu olayların tekrar yaşanmaması için alınabilecek önlemleri düşünmek zorundayız" diyerek, Cumhurbaşkanı Macron, Başbakan Edouard Philippe ve İçişleri Bakanı Gerard Collomb'ın bir araya gelerek OHAL de dahil, Sarı Yelekliler hareketine karşı uygulanacak adımları tartışacaklarını söyledi.


 
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...