'Rusya Libya'ya Suriye üzerinden 14 savaş uçağı gönderdi'

İSLAM DÜNYASI 28 Mayıs 2020 08:45
Videoyu Aç 'Rusya Libya'ya Suriye üzerinden 14 savaş uçağı gönderdi'

Rusya'nın Libya'ya Suriye üzerinden 14 savaş uçağını naklettiği bildirildi.

Rusya'nın Libya'ya gönderdiği savaş uçaklarına dair ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Rus savaş uçaklarının Suriye'nin Lazkiye ilindeki, Rusya'ya ait Hmeymim Hava Üssü üzerinden Libya'ya gönderildiği belirtildi.

ABD'nin Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yapılan ayrıntılı açıklamaya göre, Mayıs ayı içerisinde Rusya'dan kalkan MiG-29 ve Su-24 savaş uçakları öncelikle Suriye'deki Hmeymim Üssü'ne indi.

Burada yeniden boyanan ve üzerinde Rusya'ya ait olduğu anlaşılacak logo ve işaretleri silinen uçaklar, daha sonra Libya'nın Tobruk şehrine gönderildi.

Tobruk üzerinden ülkenin güneybatısındaki Cufra'da bulunan bir hava üssüne nakledilen savaş uçaklarının sayısının en az 14 olduğu kaydedildi.

AFRICOM, üsse ulaşan Rus uçaklarının görüntülerini de paylaştı. Görüntülerde uçaklardaki logo ve işaretlerin silindiğine dikkat çekildi:AFRICOM tarafından dün konuya ilişkin yapılan açıklamada, savaş uçaklarının, "Libya'nın uluslararası olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı savaşan Halife Hafter öncülüğündeki Libya Ulusal Ordusu'na destek için gönderildiği" kaydedilmişti.

Açıklamada Rusya'nın uzun süredir ülkedeki varlığını yalanladığı, ancak artık bunun mümkün olmayacağı ifade edilmişti. Rus devleti tarafından destek olunan Wagner paralı asker firmasının Libya'da yoğun varlık gösterdiği dile getirilirken, Hafter'in yeni bir hava harekatı ilan ettiğine ve Rus uçaklarıyla Libya halkını bombalayacağına vurgu yapılmıştı.

Kaynak : İslam Medya
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X