​Sri Lanka'da beş bölgeye yeni saldırı uyarısı

DÜNYA 30 Nisan 2019 11:22
Videoyu Aç ​Sri Lanka'da beş bölgeye yeni saldırı uyarısı

Sri Lanka güvenlik güçleri, Paskalya saldırılarını düzenleyen saldırganların, asker üniforması giyerek daha fazla saldırı planladıkları konusunda uyarıda bulundu.

Başbakanlık Güvenlik Bölümü (PMSD) Başkanı, milletvekilleri ve diğer güvenlik birimlerine hitaben bir mektup yazarak, “Başka bir saldırı dalgası olabilir. Mevcut bilgiler asker üniforması giyen ve minibüs kullanan kişilerin saldırılara katılabileceğini gösteriyor” diyerek, saldırıların 5 yeri hedef alabileceğini belirtti.

Söz konusu saldırıların pazar veya pazartesi günleri gerçekleşebileceğini ifade eden yetkili, yeni hedeflerden birinin, kilisesinde düzenlenen bombalı saldırıda 27 kişinin öldüğü Batticaloa şehri olabileceği bilgisini vererek, diğer olası hedeflerden bahsetmedi.

Sağlık Bakanı Rajitha Senaratne ise, PMSD tarafından yapılan uyarı hakkında bilgi sahibi olduklarını dile getirdi.

Hükümet, bombalı saldırılardan bu yana ilk kez pazar gecesi sokağa çıkma yasağını kaldırdı ancak polis başkent Colombo'da rastgele aramalar yaptı.

Sri Lankalılar, bir hafta süren duraklamanın ardından işlerine dönerken, yetkililer, polis, ordu ve özel güvenlik güçleri tarafından devlet daireleri, otobüsler, trenler, oteller ve halka açık yerlere giriş noktalarında denetim yaptığını belirtti.

Diğer taraftan, Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, istifa eden Polis Genel Müfettişi Pujith Jayasundara’nın yerine Chandana Wickramaratne’nın atandığını açıkladı.

Sirisena, önceden uyarı almalarına rağmen saldırıları önlemek için adım atmadıklarını öne sürerek, Savunma Sekreteri ve Emniyet Genel Müfettişi'nin istifasını istemişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...