"Suudi yönetimi Selman el Avde'yi yavaş yavaş öldürüyor"

İSLAM DÜNYASI 31 Aralık 2020 13:43
Videoyu Aç "Suudi yönetimi Selman el Avde'yi yavaş yavaş öldürüyor"

Selman el Avde'nin oğlu, Suudi Arabistan yönetiminin babasını yavaş yavaş öldürdüğünü söyledi.

Selman el Avde'nin oğlu, Suudi Arabistan yönetiminin babasını yavaş yavaş öldürdüğünü söyledi.

New York Times'ta yayınlanan yazısında Selman el Avde'nin oğlu Abdullah el Avde, Suudi yönetiminin niyetinin babasını cezaevinde öldürmek olduğunu dile getirdi.

El Avde, babasının hücrede tutulduğunu ve ölüme itildiğini şu sözlerle ifade etti:

"Tek kişilik hücre cezası işkencedir. Bunun babam üzerinde derin ve tehlikeli bir etkisi oldu. Hücresinin karanlığında gördüğü kötü muamele gösteriyor ki Suudi yetkililerin niyeti babamı yavaş yavaş öldürmek. Cezaevi yetkilileri neyle beslendiğine ve kendisine nasıl "ilaçlar" verildiğine dair bilgi paylaşmıyor."

El Avde, ABD'nin yeni yönetimine de Suudi yönetiminin yanında durmama ve insan hakları ihlallerine ses çıkarma çağrısında bulundu.

Selman el Avde kimdir?

1956 doğumlu Selman el Avde, Suudi Arabistan'ın yanı sıra uluslararası arenada da takipçileri olan, önde gelen bir din adamı olarak biliniyor.

Birçok televizyon programına ve konferansa katılan Avde'nin, Türkçeye de çevrilen çok sayıda kitabı bulunuyor.

Suudi Arabistan'da 90'lı yıllara damgasını vuran "Sahve" hareketinden olan ve 1994 yılında hükümet karşıtı görüşlerinden ötürü tutuklanan Avde, 2007 yılında Usame bin Ladin ile ilgili açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Bin Ladin'e "kardeşim" diye hitap eden Avde, El Kaide'yi eleştirmiş, örgütün yöntemlerine yönelik sert eleştiriler yöneltmişti.

Avde'nin, aradan geçen zaman içerisinde kadın haklarıyla ilgili görüşleri de dahil olmak üzere birçok konuda fikir değiştirdiği belirtiliyordu.

Avde'nin tutuklanması süreci

Suudi Arabistanlı din adamı Selman el Avde 2017 yılının Eylül ayında Suudi Arabistan yönetimi tarafından tutuklanmıştı.

Selman el Avde, Körfez Savaşı'nın ardından Suudi Arabistan yönetimine yönelik eleştirileri nedeniyle 1994-1999 yılları arasında da hapsedilmişti.

Suudi insan hakları örgütü AQIST'in bildirdiğine göre, el Avde Twitter'da yayınladığı, "Suudi Arabistan ve Katar arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesini" destekleyen bir mesaj nedeniyle tutuklanmıştı

Avde takipçileriyle paylaştığı twette, Katar emiri ve Suudi Veliaht Prensi arasında yapılan bir telefon görüşmesine işaret ederek "Allah, haklarının iyiliği için onların kalplerini birbirine yaklaştırsın" ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak : mepanews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL