‘Tiyatro Seçim’e Katılım Oranı Yüzde 33: Kazananı Merak Ediyor musunuz?

SURİYE 22 Temmuz 2020 21:34
Videoyu Aç  ‘Tiyatro Seçim’e Katılım Oranı Yüzde 33: Kazananı Merak Ediyor musunuz?

Suriye’de Baas, Halk Meclisi seçimlerinde sandalyelerin çoğunu kazandı. (!)

Suriye'de 1963 yılında düzenlediği askeri darbeden bu yana iktidarı elinde bulunduran Baas Partisi ve müttefikleri, pazar günü yapılan Halk Meclisi seçimlerinde sandalyelerin çoğunu kazandığını açıkladı. Oylama sürecini denetleyen yargı kurulu tarafından salı günü açıklanan resmi sonuçlara göre katılım oranı yüzde 33'de kaldı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Ulusal Birlik listesindeki parti ve müttefikleri, yarısı işçiler ve çiftçiler için, diğer yarısı ise geri kalan halk grubuna ayrılan 250 sandalyeden 177’sini kazandı.

Bu seçim, 2011'de başlayan iç savaşın ardından ülkede yapılan üçüncü seçim oldu. Çatışma yılları boyunca ülke dışında siyasi muhalefet ittifakları kuruldu. Sonuçları önceden bilinen seçimler "tiyatro” olarak değerlendiriliyor.

Suriye Yüksek Yargı Seçim Komitesi Başkanı Yargıç Samir Zamrik, dün akşam düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada katılım oranının 2016 yılındaki yüzde 57,56'ya kıyasla yüzde 33,17'ye olduğunu duyurdu.

Pazar günü yapılan seçimlere, rejimin kontrolündeki alanlarda (Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep, Kuneytra, Dera ve Deyri Zor) 7 binden fazla sandık merkezinde bin 658 aday meclisteki 250 koltuk için yarıştı.

Savaştan dolayı yerinden edilmiş milyonlarca mülteci de dahil olmak üzere ülke dışında yaşayan Suriyeliler ve muhalif grupların kontrolü altındaki bölgelerde (İdlib, Afrin, Rakka, Haseke) ikamet edenler oylamaya katılamadı.

Aralarında milyonlarca mültecinin bulunduğu ülke dışındaki Suriyelilere oy kullanma imkanı sunulmadı. Muhalif gösterilerin başladığı 15 Mart 2011 öncesi 22 milyon nüfusa sahip olan Suriye’de günümüze geldiğimizde yurt dışına sığınan yaklaşık 5 milyon mülteci bu seçimde oy kullanmadı. Yaklaşık 2 milyon kişinin yaşadığı Kuzeydoğu Suriye’de de seçim yapılmadı. Türkiye’nin kontrolündeki Afrin bölgesinde 350 bin Tel Abyad ve Rasul Ayn bölgelerinde 150 bin, HTŞ kontrolündeki İdlib bölgesinde ise 2 milyon 600 bin Suriyeli yaşıyor. Böylece 5 milyon 100 bin Suriyeli seçime katılmazken mülteciler ile birlikte 11 milyon 900 bin kişi Esed rejiminin kontrolü dışında yaşıyor. Çoğunluğu rejim saldırılarında olmak üzere iç savaşta 500 binin üzerinde Suriyeli hayatını kaybetti. Tüm veriler Suriye halkının yarısından fazlasının hayatlarının alt üst olduğunun kanıtı.

Rejim bölgelerinde yer değiştirmemiş olan nüfusun tüm zorlamalara rağmen sadece yüzde 33,17’sinin katılım sağlaması ise “Halk Meclisi” seçimlerinin göstermelik bile olsa başarıyla gerçekleştirilemediğini gösteriyor.

Seçim tarihi, koronavirüs salgını nedeniyle nisan ayından bu yana iki kez ertelendi. Rejim güçlerinin kontrolündeki bölgelerde 540 koronavirüs vakası ve 31 ölüm kaydedilirken, kontrolleri dışındaki bölgelerde 25 vaka görüldü.

Seçimleri kazananlar arasında şimdiki milletvekili, Suriye'nin doğusunda büyük alanların DEAŞ'ın kontrolü sırasında petrol satmak için ticari operasyonlarda yer aldığı bildirilen raporlardan dolayı Batı yaptırımlarına tabi olan iş insanı Hüsam Katırcı yer alıyor.

Sanayi Odası Başkanı Samir Dibs, Suriyeli Yönetmen Necdet Anzur ve Suriye Anayasa Komitesi'nde Suriye hükümetini temsil eden heyetin Eş Başkanı Ahmed Kuzbari ise seçimi tekrar kazananlar arasında. Seçilen parlamento ilk oturumunda bir başkan seçecek ve ardından Esad yeni bir hükümet kurmakla görevli yeni bir başbakan atayana kadar emanetçi hükümete dönüşecek.

Seçimler, 2021 yazında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yaklaşık bir yıl önce gerçekleşti. Yeni seçimler meclis üyelerini belirlemek için 4 yıl sonra, ekonomik yaptırımların yoğunlaştığı ve vatandaşların yaşam koşullarının kötüleştiği bir zamanda yapıldı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı açıklamada, parlamento seçimlerini "uydurma seçim serilerine eklenen yeni bir seçim ve Suriye halkının etkisinin olmadığı özgür ve adil olmayan bir oylama” şeklinde değerlendirdi. Açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Baas Partisi hükümete geldiğinden bu yana Suriye'de hiçbir özgür ve adil seçim yapılmamıştır, bu yıl da istisna değildir." 

Öte yandan muhalifler ve aktivistler de sosyal medya platformlarında Suriye’deki seçimlere ve sonuçlarına tepki gösterdi.

Ülkeyi 1963’te düzenlenen askeri darbeden bu yana Baas Partisi yönetiyor. Kasım 1970’de Baas Partisi içerisinde darbe yapan Hafız Esed ise Baas tek parti iktidarını 2000 yılında ölene dek tek adam rejimine dönüştürdü. Hafız Esed’in ölümünün ardından rejimin başına oğlu Temmuz 2000’de Beşşar Esed geçti. Suriye Arap Cumhuriyeti 50 yıldır Esed rejimi tarafından yönetiliyor. 
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası