"Türkiye, Rusya ve İran, Esed'in görevi bırakması için anlaştı"

SURİYE 6 Mayıs 2020 17:16
Videoyu Aç "Türkiye, Rusya ve İran, Esed'in görevi bırakması için anlaştı"

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC), BAAS rejimi lideri Beşar Esed'in görevinden ayrılması ve muhalefetin de içerisinde yer aldığı bir geçiş hükümetinin kurulmasını için Astana mutabakatı tarafı ülkelerin uzlaşmaya vardığını öne sürdü.

PKK'nın Suriye kolu YPG'nin ana bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) de üç ülkenin uzlaştığı plan dahilinde olduğunu kaydeden Konsey, Rusya'da hükümetin karar merkezlerine yakınlığıyla tanınıyor. Geçtiğimiz hafta Ortadoğu Haber'de yayınlanan 'Putin, Esed'in görevi bırakmasını istiyor' haberinde detayları aktarılan bir kamuoyu araştırmasına atıfta bulunan Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi, bu araştırmayı temel alan Kremlin'in Esed'in görevinden ayrılmasına yeşil ışık yaktığını kaydetti. Bahse konu kamuoyu araştırmasına göre önümüzdeki yıl seçimler yapılacak olsa Esed, Suriye halkının ancak yüzde 32'sinin oyunu alabilecek durumda. YPG / PKK ve Suriyeli muhalifler tarafından kontrol edilen bölgelerle ülke dışında yaşayan milyonlarca Suriyelinin dahil edilmediği kamuoyu araştırması, rejimin kontrolündeki bölgelerde dahi Esed yönetiminin istenmediğini gösteriyor. 

"RUSYA, ESED'İN KONUMUNU TARTIŞMAYA HAZIR"

Konseyin yayınladığı raporda, Suriye'de savaşın başından bu yana Esed'in savunucusu konumunda bulunan Rusya'nın bu pozisyonu terk etmeye hazır olduğu kaydedilerek Esed'in ülkede güç sahibi aktör olarak kalıp kalmayacağına Suriye halkının karar vereceği kaydedildi. Bununla birlikte konseye göre Kremlin, Suriye'de lider değişikliği yapma hususunda eskisine nazaran daha istekli ve Esed'i korumanın ülke için bir yük haline geldiği görüşünde. 

Rusya'da yayın yapan TASS haber ajansı ise Rusya'nın Esed'in sadece ülkeyi yönetecek güç olmamasından değil ülkeyi Moskova için oldukça rahatsız edici görülen Afgan senaryosuna sürükleme ihtimalinden endişeli olduğunu kaydetti. Ajans, İran'ın ise Suriye'de istikrarla ilgili bir endişe duymadığını çünkü ABD'nin yaptırımlarından muzdarip durumdaki İran'ın Suriye'yi Washington yönetimiyle bir savaş alanı olarak gördüğünü belirtiyor. Öte taraftan ajans Rusya'nın Suriye'deki çıkarlarını garanti altına alacak bir anlaşmayı müzakere etmek için Esed'i koz olarak kullanmaya razı ancak Esed de iktidarda kalabilmek için Suriye halkını feda etmekte kararlı. TASS'a göre BAAS lideri Esed'in Rusların taleplerini reddetmesini imkansız. Bu nedenle Ruslara duymak istediklerini söyleyecek olan Esed en sonunda Tahran'ın taleplerine göre hareket edeceği bir siyasi denge kurmuş durumda. 

"SURİYE'NİN BÖLÜNMESİNE DAİR SENARYO KREMLİN'İN MASASINDA"

Rus haber ajansı, Moskova'nın Suriye'de mevcut güçlerin birbirlerinin hakimiyet alanlarını kabullendiği senaryolar üzerinde de çalıştığını vurgularken böylesi bir anlaşma neticesinde Suriye fiilen üçe bölünmüş olacak. Bu senaryoya göre Suriye, Tahran ve Moskova'nın koruduğu rejim bölgesi, Türkiye'nin desteklediği muhaliflere ait bölge ve ABD'nin desteklediği SDG'nin kontrolündeki bölge olarak üç parçaya ayrılacak. Böylesi bir senaryo özellikle ABD'nin İran ile Suriye arasına karadan bir tampon kurma planına hizmet etmesi yönüyle uluslararası çevrelerde önemli görünüyor. İran'ın Irak üzerinden Lübnan ve Suriye'ye kontrolsüz bir şekilde ulaşabilmesinden rahatsız olan ABD'nin bu endişesi Rusya tarafından da itiraz görmüyor. 

Kremlin'in masasındaki ikinci senaryo ise hükümet değişiminin ardından ülkede bulunan bütün yabancı güçlerin Suriye'yi terk etmesi olarak bildiriliyor. BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde ülkede bir siyasi dönüşümün gerçekleştirilmesi ve ardından ülkedeki yabancı güçlerin geri çekilerek Suriye'nin üniter yapısının korunmasını içeren senaryo, TASS'ta yayınlanan değerlendirmeye göre savaşın bütün tarafları için daha az maliyetli.

Türkiye ise uzun süredir Suriye'deki askeri operasyonlarını sona erdirmek için Esed'in görevinden ayrılması çağrısında bulunuyor. 
Kaynak : Ortadoğu Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL