​Türkiye ve ABD arasında Rus S-400 gerilimi tırmanıyor

GÜNDEM 27 Şubat 2019 15:30
Videoyu Aç ​Türkiye ve ABD arasında Rus S-400 gerilimi tırmanıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington’un, Ankara’yı S-400 anlaşmasından vazgeçerek yerine ABD üretimi ‘Patriotlar’ satın almaya ikna etme çabalarına rağmen ülkesinin Rusya’dan S-400 alacağını ve bunun aynı zamanda ‘bitmiş bir anlaşma’ olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında S-400 alımı hakkında, “Bu bitmiş bir anlaşmadır, her şey bitmiştir. Türkiye verdiği sözden hiçbir zaman dönmemiştir. Sadece artık teslim süresi konuşulan, ne zaman teslim edileceği konuşulan bir anlaşmanın detaylarını veya diğer yönlerini konuşmaya gerek yok” ifadelerini kullandı. ABD ve NATO’dan yetkililer, Ankara’yı bir Rus silahının, NATO’nun hava savunma sistemine dâhil edilemeyeceği konusunda uyarırken, söz konusu sistemleri satın almanın F-35 alma olasılığını düşüreceğini ve ABD’nin yaptırım uygulamasına neden olabileceğini ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin S-400 konusundaki son açıklamalarının Pentagon’u çok öfkelendirdiğini bildirirken, yaşananların iki ülke ordusu arasında askeri işbirliği konusunda ciddi bir bölünmeye neden olduğunu gösterdiği ifade edildi. Yetkililer, aralarında Pentagon’un iki ülke arasındaki ilişkiler kötüleştiği takdirde Türkiye’nin güneyindeki ‘İncirlik’ hava üssünün kullanılmamasının da bulunduğu çok sayıda askeri plan üzerinde konuştuğunu söyledi. Üste bulunan savunma teçhizatı ve sistemlerinin çekilerek başka bölgelere taşınması da ele alınan konular arasında bulunuyor. Söz konusu teçhizatın komşu bir ülkeye taşınabileceği ifade edildi.


ABD, Türkiye’ye S-400 alımının F-35 satışını etkileyebileceği ve yaptırım uygulanmasına neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde bu konuyu ele almıştı. Bazı yetkililer, ‘Patriotlar’ konusundaki anlaşmazlığın ABD eski Başkanı Barack Obama yönetiminin konuyu Kongre’ye götürme konusunda ihmalkâr davranmasından kaynaklandığını ifade etti. Washington, Ankara’ya tanıdığı resmi olmayan mühlet sona erdiğinde kararlı bir adım atma konusunda aceleci davranırken, ABD Başkanı Donald Trump dün, F-35 savaş uçağının ortak bir üretim projesinde katkıda bulunma amacıyla Türkiye'ye teslim edilmesini önleyen tasarıyı imzaladı.

Bugün Ankara’da Dışişleri Başkanlığı yetkilileriyle ABD-Türk Ortak Çalışma Grubu toplantısına katılacak olan ABD heyeti, toplantıda Washington’un Suriye’deki güvenli bölgeden çekilmesine ve Patriot anlaşmasına odaklanacak. Türkiye, ortak üretim sağlanması için Patriot anlaşmasının tamamlanmasına yönelik belirli bir tarih verilmesini talep ediyor.

ABD tarafından geçtiğimiz Ocak ayında Ankara’ya yapılan resmi sunum,  tahmini 3.5 milyar dolar değerinde 80 MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş Patriot füzesi, 60 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipman satışını içerdi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), S- 400 sistemlerinin satın alımının tamamlanması hallinde Türkiye’yi sert yaptırımlar uygulamakla tehdit etti. ABD’li yetkililer, Ankara’ya Patriot satışı konusunda bir yanıt vermesi için 15 Şubat’a kadar gayri resmi bir mühlet tanımıştı. Mühletin sona ermesinden yalnızca 1 gün sonra Erdoğan, ülkesinin S-400 anlaşmasından geri adım atmayacağını, “S-400 anlaşmasını Rusya’yla yaptık, dolayısıyla geri adım atmamız söz konusu değil. Bu iş bitti. Patriotlar konusuna gelince, biz Patriot alımına açığız. Ancak bu alımın ülkemizin çıkarlarına hizmet etmesi gerekir. Bunun için ortak üretim, kredi ve erken teslimat konuları önem arz ediyor. ABD yönetimi erken teslimat konusuna olumlu yaklaşıyor olsa da ortak üretim ve kredi konularına bir şey diyemiyorlar. Biz Temmuz ayında S-400'ün teslimatı ile ilgili verilmiş söz üzerinden çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadeleriyle dile getirmişti.
Kaynak : Şarkul Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL