"Yabancılar Fatih'te artık ev kiralayamaz!"

GÜNDEM 30 Eylül 2021 16:25
Videoyu Aç "Yabancılar Fatih'te artık ev kiralayamaz!"

Fatih Belediye Başkanının mülteciler hakkında yaptığı açıklama ne anlama geliyor?


Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın mültecileri hedef alan açıklamaları artık toplumsal bağışıklığa sebep oldu. Her fırsatta mültecileri hedef alan Özcan’ın ortaya koyduğu politik tavır kendisini destekleyen kitleler tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Ne yazık ki bu işin bir de "muhafazakar" boyutu ortaya çıktı. Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, "Suriyeli ya da başka memleketli Fatih'te herhangi bir ev kiralayamaz" diyerek anlaşılması güç bir açıklamaya imza attı.

Öncelikle kimse ev kiralamak için Belediyeden izin istemiyor Sayın Turan’ın bunun farkında olması gerek. Bunun dışında ise CHP ve İYİ Parti’nin başını çektiği mülteci düşmanı ırkçı siyasete eklemlenen söylemleriyle Turan, AK Parti açısından üzücü bir mevzi kaybına işaret ediyor. “Bunun da altını çizeyim, bu da çok önemli. Şimdi bu sorudan normalde siyasetçiler kaçarlar. Ben kaçmıyorum. Evet doğrudur; Fatih göçmenlerden en çok etkilenen ikinci ilçeyiz biz. Biri Esenyurt biri de Fatih. Ben de bunun farkındayım. Şimdi biz klasik manada bazıları gibi göçmen karşıtlığı üzerinden konuşmuyoruz. Ama şöyle de demiyoruz; yani bir şey yokmuş da demiyoruz. Bir sorun var. Bu sorun yönetilmediği zaman sorun olur. Biz yönetiyoruz. Bir karar aldık birinci ayın 17'sinden, 2021'den itibaren Fatih'te ve Esenyurt'ta; bu bizim Bakanlıktan ricamız oldu, İstanbul'da yaşama izni olan herhangi bir yabancı, ikamet izni olan bir yabancı, Suriyeli ya da başka memleketli Fatih'te herhangi bir ev kiralayamaz.”

Klasik göçmen karşıtı gibi konuşmadığını iddia eden Turan "klasik olmayan göçmen karşıtı" kategorisinden yepyeni bir söylemle gündemde yer edinmiş.

Yukarıdaki sözlerini “sosyal doku bozuldu” retoriğiyle taçlandıran Turan’ın hangi sosyal dokudan bahsettiğini izah etmek gerekiyor.

Fatih’in sosyal dokusunu biz de biliyoruz. Karadeniz’den Kürt illerine kadar uzanan esnaf çeşitliliğine Suriyeli muhacirlerin de eklemlenmesiyle iyice çeşitlenen bir iklim söz konusu. Malta’da hem Türkiyeli hem Suriyeli esnaftan envai çeşit yemekten tatlıya kadar ulaşma imkanı ve Türkçe, Kürtçe, Arapça dillerinin konuşuldu üç dilin hakim olduğu bir kültürel çeşitlilik...

Fatih Camii avlusunda konuştukları dil farklı ama ezan okunduğunda yüzünü aynı kıbleye dönen insanların buluştuğu kardeşlik ikliminde sosyal dokuyu asıl bozanlar “şunlar şunlar burada ev kiralayamaz” diyenlerdir…Kardeşlik dilini konuşmak dururken istemeden bile olsa ırkçı tezviratlara malzeme taşımak İslami hassasiyet sahibi olanlara yakışmaz!
Kaynak : Haksöz Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL