15 ülkeden Wagner bildirisi

DÜNYA 26 Aralık 2021 22:48
Videoyu Aç 15 ülkeden Wagner bildirisi

16 Avrupa hükümeti, Batı Afrika'nın Mali eyaletinde 'paralı askerlerin (wagner) konuşlandırılmasını kesin olarak kınayan' bir bildiri yayınladı.


Fransa, Birleşik Krallık, İtalya ve Almanya da dahil olmak üzere 16 hükümet, "Rusya Federasyonu hükümetinin Wagner grubunun Mali'de konuşlandırılmasına maddi destek sağlanmasına dahil olduğunun farkında olduklarını ve Rusya'yı sorumlu bir duruma geri dönmeye çağırdıklarını söyledi.Türk Telekom

 Ünlü bir Rus paramiliter şirketi olan Wagner grubu, daha önce doğu Ukrayna, Suriye, Libya, Mozambik ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ne konuşlandırılmıştı.

CNN International'ın haberine göre, bu haftanın başlarında, uçuş izleme verileri, bir Rus Hava Kuvvetleri Tu-154'ün Libya'daki Bingazi'den Mali'nin başkenti Bamako'ya uçtuğunu gösterdi.

Uçak, Rus Hava Kuvvetleri 223. Uçuşuna aitti. Rusya Savunma Bakanlığı, 223.
 
Avrupa devletleri, Mali'ye konuşlandırmanın "Batı Afrika'daki güvenlik durumunu daha da kötüleştirebileceğine dikkat çekiyor.

Mali, binlerce sivili öldüren uzun süredir devam eden bir cihatçı isyanla karşı karşıya kaldı. Bir BM barış gücü misyonu olan MINUSMA, 150'den fazla askerinin hayatına mal olan şiddeti bastırmayı başaramadı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL