2015'in son günü minik Muhammed açlıktan öldü (Video)

ÖZEL HABER 1 Ocak 2016 00:55
Videoyu Aç 2015'in son günü minik Muhammed açlıktan öldü (Video)

Suriye'de savaşlarla geçen 5 yılın ardından 2015 yılının bittiği 2016 yılına girdiğimiz şu saatte Suriye'den içler acısı görüntüler gelmeye devam ediyor. İran destekli Hizbullah güçlerinde muhasara altında tutulan başkent Şam'ın Duma bölgesinde henüz birkaç aylık bir bebek açlık yüzünden hayatını kaybetti.

HABER: ISLAH HABER

Suriye’nin başkenti Şam’da uzun süredir Esed rejim güçleri ve Hizbullah militanlarının bölge halkına yönelik uyguladığı kuşatma sebebiyle, bugün bir bebek açlıktan dolayı hayatını kaybetti.

Suriye'de rejim kuşatmasının olduğu bölgelerde açlık felaketi artarak büyüyor

Duma'dan yayın yapan sosyal medya aracılığıyla yayınlanan görüntüde, adının Muhammed olduğu belirtilen henüz bir kaç aylık minik bir bebeğin gıda yetersizliğinden ötürü yaşamını yitirdiği açıklandı.
 
Suriyeli medya aktivistleri, rejim güçlerinin bölgeye yapmış olduğu kuşatma nedeniyle, bölgeye hiçbir insanı yardım kuruluşunun girişine izin verilmediğini önlem alınmadığı takdirde, çocuk ölümlerinin yanı sıra yaşlı ve zayıflarında öleceğini bildirdi.
 
Bölgede gıda sıkıntısının yanında ilaç ve tıbbi malzemenin de yokluğuna dikkat çekilirken 2015 yılının sın günü de Şam’ın Duma bölgesinde bir çocuk yetersiz beslenme nedeniyle öldü.
 
Öte yandan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (SNHR) yayımladığı rapora göre, Aralık ayında öldürülen bin 793 kişiyle birlikte bu yıl içinde düzenlenen tüm saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 21 bin 179'a ulaştı.

Şam yönetimi güçlerinin 2015 yılı başından bugüne kadar,15 bin 748 kişinin ölümüne neden olduğu, bunun da yıl içinde öldürülenlerin yüzde 75'ine tekabül ettiğine işaret edilen raporda, "Rejim güçlerinin öldürdüğü insanlardan sadece 3 bin 704'ü silahlı kişiler iken, 2 bin 592'si çocuk, bin 957'si kadın olmak üzere 12 bin 44'ü sivillerden oluşuyor. Bu yıl içinde aralarında 7 çocuk ve 4 kadının da bulunduğu bin 556 kişi de işkence altında hayatını kaybetti" denildi.

Esad güçlerinin saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin yüzde 38'inin kadın ve çocuklardan oluştuğu, bunun da "hükümet güçlerinin sivilleri doğrudan hedef aldığı ve günde ortalama 10 çocuğun öldürüldüğü gerçeğini ortaya koyduğu" ifade edildi. 

RUS SALDIRILARINDA 819 SİVİL ÖLDÜ

Rus güçlerinin Eylül ayında başlattığı saldırılarında şimdiye kadar 849 sivilin öldürüldüğü belirtildi. Öldürülen sivillerden 199'unun çocuk, 109'unun kadın olduğuna işaret edilen raporda, Rus hava kuvvetleri ve rejim güçleri tarafından düzenlenen saldırılarda sivil ölümlerin oranının arttığına dikkat çekildi.
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X