27 Aydır BAE'de Esir olan Mehmet Ali Öztürk: ÖLÜMÜ BEKLİYORUZ

GÜNDEM 25 Mayıs 2020 21:48
Videoyu Aç 27 Aydır BAE'de Esir olan Mehmet Ali Öztürk:  ÖLÜMÜ BEKLİYORUZ

Türkiye'li işadamı ve İnsani Yardım Gönüllüsü Mehmet Ali Öztürk 27 aydır hukuksuz şekilde mahkum edildiği cezaevinden yaşadığı dramı haykırıyor..

İSLAM MEDYA HABER MERKEZİ- 20.02.2018'dan bugüne dek yaklaşık 27 aydır Birleşik Arap Emirliklerinde tutsak durumda olan Mehmet Ali Öztürk Bakliyat ticaretinin yanında yardım faaliyetlerinde bulunan bir iş insanıdır.

Daha önce 2016 da ticaret gereği katıldığı gıda fuarına katılmak için 18.02.2018 tarihinde Dubai’e gidiyor. Bu iş seyahatinin 3. Günü 20.02.2018 sabahı  Dubai’de kaldıkları otelde elleri ve gözleri bağlanmak suretiyle gözaltına alınıyor. İşkence ve baskı altında iken bile Türkiye aleyhine bir beyanda bulunmamıası üzerine BAE tarafından terörist damgası vuruluyor ve müebbet hapis cezasına çarptırılıyor.

 Mehmet Ali Öztürk Kimdir?

Mehmet Ali Öztürk 1968 Ereğli/Konya doğumlu. Mersin’de ikamet eden bir iş insanı ve insani yardım gönüllüsüdür. Ticaretle uğraşmasının yanında özellikle 2013 yılı sonrasında Irak, Suriye ve Afrika’nın çeşitli bölgelerinde öncelikle Türkmen mazlumlara, akabinde savaştan etkilenen pek çok kesimde yer alan garibanlara insani yardım sağlanmasına yönelik faaliyetleri olmuştur. Kurmuş olduğu Bayır Bucak Türkmenleri Yardımlaşma Derneği vasıtasıyla yardımları ulaştırmış, zaman zaman da bölgeye Kızılay aracılığıyla yardımların ulaşmasını sağlamıştır.
 

Birleşik Arap Emirlikleri nezdinde herhangi bir suçu veya kabahati bulunmayan bir Türk Vatandaşı neden BAE de gözaltına alındı diye düşündüğümüzde işin aslında Mehmet Ali Öztürk ile alakası olmadığını, ülkemize düşmanlıklarını anlıyoruz. Mehmet Ali Öztürk'ten işkenceyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye aleyhinde beyanlar almak istemişler, bunu kabul etmedikçe ayakta zincirli vaziyette ve soğuk hücrede bekletilmiş, türlü işkenceye uğramıştır. İstediğimiz gibi konuşacaksın diyerek bir ay boyunca tekrar tekrar ifade almışlar. Bu durumlar  25.12.2018 tarihli müebbet kararı sonrasında cezaevinde ailesiyle yapılan telefon görüşmelerinden öğrenilmiştir.

Mehmet Ali Öztürk bilinmeyen bir yerde tutulmaktadır.
 
Hangi cezaevinde olduğu da mahkemece mahkum edilene kadar bilinmiyor, adeta bir esir hayati yaşıyordu. Avukat ile görüşme yapmasına halen izin verilmiyor. Uluslararası Viyana sözleşmesi gereği T.C. Konsolosunun görüşme hakkı vardır ama yargılama süresince onlarla da görüştürmemişlerdir. Mahkemede savunması alınırken gelen tercümanın Türkçe’si yetersizdir. Başka davalarda Elçiliğimizin çalıştığı tercümanı çağırmaktalar iken bu dosyada kabul edilmemiştir.
 
Yani Mehmet Ali Öztürk adil yargılama olmaksızın, tabiri caizse ülkesi hakkında yalan yanlış konuşmadığı için işkenceler görerek yapılan göstermelik bir yargılama ile müebbete mahkum edilmiştir. Ailesi 2.5 yıldır ızdırap çekmekte.

"Cezaeinde Corona Virüs ile Ölümü Bekliyoruz.."

İslam Medya Haber Merkezine ulaşan son telefon kaydında Mehmet Ali Öztürk cezaevindeki kötü koşullardan bahsediyor ve yetkililerin sayıma bile gelmediklerine işaret ederek mahkumların adeta ölüme sürüklendiğini ifade ediyor.
 
 
Kaynak : İSLAM MEDYA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X