27 Yıldır Dinmeyen Acı: Başbağlar

ÖZEL HABER 5 Temmuz 2020 13:58
Videoyu Aç 27 Yıldır Dinmeyen Acı: Başbağlar

Başbağlar’da 28 kişinin kurşuna dizildiği, 5 kişininde evlerde diri diri yakıldığı katliamın üzerinden 27 yıl geçti. Ancak katliamın failleri halen bulunamadı.

HABER MERKEZİ / İSLAM MEDYA

Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde, Başbağlar sakinlerinin ifadelerine göre "yakın bir köyden gelenler" tarafından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden 33 kişinin katledilmesiyle henüz hiçbir hukuki sonuca ulaşılabilmiş değil.Yakın tarihin en karanlık yılı kabul edilen 1993'te, Başbağlar köyü rastgele seçilmiş bir hedef değildi. Erzincan'da o dönemde gelişmekte olan İslami hareketin öncü isimlerinden Adil Torun, Başbağlar'da imamlık yapıyordu ve Adil Torun da katledilenler arasındaydı.Adil Torun'a geniş katılımlı bir cenaze töreni yapılması ise güvenlik birimlerince engellenirken cenazesi acele bir törenle Tercan'da defnedildi.
2 Temmuz'da 37 kişinin yanarak öldüğü Madımak katliamından 3 gün sonra Erzincan Kemaliye'ye bağlı Başbağlar köyünde 33 kişi katledildi. Başbağlar'da öldürülen insanların üzerine "Sivas'ın intikamı alınmıştır" yazılı bildiriler bırakılarak yeni çatışmalar çıkarılması hedeflendi.  

Sivas olayından sonra birçok kişi suçlu iddiasıyla idam cezasına çarptırıldı ancak yine de her iki olayın gerçek failleri hala bulunmuş değil. Başbağlar Katliamının failleri hâlâ bulunamadı. Olaylarla ilgili 20 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 18'i beraat etti, 2'si mahkûm oldu.

Katliamın yaşandığı 1993'te başlayan Başbağlar davası, sadece 3 yıl sonra kapandı. 

Kaynak : İSLAM MEDYA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL